خرداد 19, 1400 23:21 Asia/Tehran [Updated: خرداد 19, 1400 23:25 Asia/Tehran]
  • سخنگوی وزارت خارجه قطر: بازگشت دمشق به اتحادیه عرب نیازمند درنگ بیشتر است

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر خواستار درنگ بیشتر برای مشخص شدن اوضاع جهت تصمیم‌گیری قطعی درخصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «لولوة الخاطر»، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر در گفت‌وگو با روزنامه «کومرسانت» روسیه در پاسخ به سوالی درخصوص امکان تغییر موضع قطر در قبال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: باید کمی منتظر ماند و تحولات آتی را دید، ما معتقدیم که باید انتقال عادلانه قدرت در این کشور انجام بگیرد.

وی افزود: هنوز میلیون‌ها سوری پناهنده هستند، باید حق بازگشت آنها تضمین شود اما در این باره سوالات بسیاری وجود دارد: چگونه این امر محقق خواهد شد؟ آیا این افراد پس از بازگشت با پیگیرد قضایی رو به رو خواهند شد؟ وضعیت بسیار دشوار است، خیزش مردم در سوریه تبدیل به جنگ داخلی شد و حل و فصل وضعیت موجود امری زمان‌بر است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی قطر در خصوص نتایح انتخابات ریاست جمهوری اخیر سوریه گفت: پرسش‌های بسیاری درخصوص برگزاری انتخابات وجود دارد و اینکه آیا همه مردم سوریه امکان مشارکت در این انتخابات را داشتند؟ موضوع تنها درخصوص به رسمیت شناخته شدن این انتخابات توسط قطر نیست بلکه مساله این است که آیا خود مردم سوریه نتایج این انتخابات را به رسمیت خواهند شناخت؟ ما از طریق رسانه‌ها می‌بینیم و رصد می کنیم که در این باره در درون جامعه سوریه چنددستگی وجود دارد.

الخاطر در ادامه به نقش میانجیگری قطر میان آمریکا و ایران پرداخت و گفت: این امر برخی مواقع اتفاق می‌افتد به ویژه در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی و اوایل ۲۰۲۰ هنگامی که به سفارت آمریکا در بغداد حمله شد. در آن زمان، منطقه در آستانه جنگ بود و قطر با همکاری دو طرف برای کاهش سطح تنش تلاش کرد. در این میان، چند کشور دیگر که منافع مشابهی داشتند، از جمله عراق نیز در این زمینه فعالیت کرد. // 114

کلیدواژه