تیر 28, 1400 19:10 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • دلایل بازداشت گسترده فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی

ایران پرس- سازمان‌های مردم نهاد فلسطینی اعلام کردند، نظامیان رژیم صهیونیستی در 7 ماه ابتدایی سال جاری میلادی، بیش از 5 هزار فلسطینی از جمله زنان و کودکان را دستگیر کرده‌اند.

موضوع دستگیر کردن فلسطینی‌ها توسط رژیم اسرائیل، مسئله جدیدی نیست. رژیم صهیونیستی از همان سال نخست اشغال فلسطین یعنی 1948 برای مقابله با فلسطینی‌هایی که خواستار حقوق خود به خصوص پایان دادن به مصادره زمین‌ها و منازل‌شان هستند، خشونت در اشکال مختلف را در دستور کار قرار داد که دستگیر کردن فلسطینی‌ها و بازداشت آنها و همچنین صدور احکام حبس کوتاه مدت، میان مدت و حبس ابد از جمله مظاهر این خشونت است. 

موضع مهم این است که تغییر نخست وزیر و کابینه هیچ تأثیری در خشونت رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها ندارد و همه کابینه‌ها، خشونت را بخش مهمی از راهبرد خود برای مقابله با فلسطینی‌ها قرار می‌دهند. در حال حاضر، بیش از چهار هزار و 650 فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که 180 نفر از آنان کودک هستند. این آمار افرادی است که اکنون در زندان‌ها حضور دارند و مشمول احکام حبس شده‌اند.

علاوه بر این، کمیسیون امور بازداشت شدگان، انجمن زندانیان فلسطین و انجمن حمایت از حقوق زندانیان اعلام کرد، نظامیان صهیونیست در 7 ماه اول سال جاری میلادی دست کم 5426 فلسطینی را دستگیر کرده‌اند. این افراد بعد از مدتی آزاد شدند و شماری از آنها به جمع بازداشت شدگان پیوستند. 

دلایل مختلفی در خصوص این آمار دستگیرشدگان فلسطینی وجود دارد.

افزایش تمایل مردم فلسطین به مقاومت؛ در کرانه باختری و قدس هم به مقاومت روی آوردند

فلسطینی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که سازش و کوتاه آمدن در مقابل رژیم صهیونیستی سبب تامین منافع آنها نمی‌شود بلکه این رژیم در تعرض به امنیت و جان و مال آنها جسارت بیشتری پیدا می‌کند. بر همین اساس نیز فلسطینی‌ها به مقاومت در مقابل اسرائیل روی آورده‌اند و فلسطینی‌های ساکن قدس اشغالی و کرانه باختری نیز در سال جاری مقاومت را برگزیده‌اند.

بر همین اساس، بازداشت‌های ثبت شده در نیمه اول سال جاری دو برابر موارد ثبت شده در نیمه اول سال گذشته میلادی است. سازمان‌های مردم نهاد فلسطینی تاکید کردند، ماه مه 2021 بالاترین تعداد بازداشت‌ها را شامل می‌شود و در این ماه 3 هزار و 100 فلسطینی بازداشت شدند. علت اینکه در ماه مه میزان دستگیر شدگان به مراتب بالاتر بود، مربوط به خشونت نظامیان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها درباره مصادره زمین‌ها و منازل‌شان بود که با مقاومت گسترده فلسطینی‌ها مواجه شدند و نهایتاً نیز به جنگ 12 روزه انجامید. 

ایجاد رعب و وحشت توسط اسرائیل با هدف پیشبرد شهرک سازی

موضوع دیگر این است که رژیم صهیونیستی اساساً و ذاتاً اشغالگر است و به اشغال اراضی فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد. این رژیم از طریق بازداشت‌های گسترده سعی دارد رعب و وحشت در میان فلسطینی‌ها ایجاد کند و مانع مقاومت آنها شود و به این ترتیب بتواند به شهرک‌سازی در اراضی فلسطینی‌ها ادامه دهد. در واقع، رژیم اسرائیل با احداث شهرک‌های صهیونیست‌‌نشین و تخریب منازل فلسطینیان درصدد تغییر ساختار جغرافیایی مناطق فلسطینی و چهره‌ای صهیونیستی دادن به این مناطق است تا سلطه‌جویی‌هایش را در مناطق فلسطینی تثبیت کند. مقاومت فلسطینی‌ها مانعی در جهت مصادره زمین‌ها و منازل آنها و تداوم شهرک‌سازی و تغییر هویت جغرافیایی اراضی فلسطینی‌ها است. لذا رژیم اسرائیل به ایجاد رعب و وحشت از طریق دستگیر کردن گسترده فلسطینی‌ها اعم از پیر و جوان، کودک و زن است. 

نکته پایانی اینکه؛ نتانیاهو برای بقای در قدرت از طریق بازداشت‌های گسترده به امنیتی‌سازی محیط سیاسی اسرائیل روی آورد و نفتالی بنت نیز پس از روی کار آمدن، به سیاست نتانیاهو ادامه می‌دهد تا نشان دهد با تغییر کابینه در اسرائیل، در برخورد با فلسطینی‌ها تغییری ایجاد نشده است.// 114

نویسنده: سید رضی عمادی

علل تظاهرات مردم رام الله علیه تشکیلات خودگردان فلسطین

زخمی شدن 282 فلسطینی در یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری

بازداشت 40 دانشجوی فلسطینی از سوی نظامیان صهیونیست

کلیدواژه