مرداد 14, 1400 03:11 Asia/Tehran [Updated: مرداد 14, 1400 03:13 Asia/Tehran]
  • اتهامات عربستان به حزب‌الله لبنان

وزیر امورخارجه عربستان که کشورش مانع اصلی تشکیل نشدن کابینه لبنان و رفع مشکلات این کشور به شمار می‌رود، در اظهار نظر مداخله جویانه در امور داخلی لبنان مدعی شد: مشکل اصلی لبنان، تلاش حزب‌الله برای تحمیل سلطه‌اش براین کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فیصل بن فرحان چهارشنبه شب بدون اشاره به کارشکنی مقامات سعودی در به بن‌بست کشاندن تشکیل کابینه لبنان گفت: از احزاب سیاسی لبنان می‌خواهم که با حزب الله  مقابله کنند.

ادعای وزیر امورخارجه عربستان در مورد حزب الله سخن تازه‌ای نیست، به طوری که وی پیشتر نیز مدعی شده بود: لبنان بدون اصلاح سیاسی و کنار گذاشتن نیروهای حزب‌الله، پیشرفت نخواهد کرد.

سخنان خلاف واقع بن فرحان درحالی مطرح می‌شود که به اعتقاد کارشناسان مسائل لبنان، بر این باورند که عربستان به دنبال راه انداختن جنگ داخلی در لبنان است و ریاض را یکی از عوامل مهم در سنگ اندازی  تشکیل کابینه توسط مصطفی ادیب سفیر لبنان در پاریس می‌دانند.

عربستان در کنار رژیم صهیونیستی و برخی طرف‌های دیگر با اعمال نفوذ و فشار به طیف های سیاسی همسو، هرگونه تصمیم و اقدام لبنانی‌ها را در رسیدن به یک دولت مقتدر و کار آمد خنثی کرده‌ و لبنان را به گروگان گرفته‌اند و مانع تشکیل یک دولت مقتدر و ملی شده‌اند.

اخیرا ژنرال «میشل عون» رییس جمهوری لبنان با رایزنی با تشکل‌های پارلمانی «نجیب میقاتی» را مامور تشکیل دولت این کشور کرده است.

وی دوشنبه هفته پیش، با کسب ۷۲ رای از مجموع ۱۱۸ رأی نمایندگان پارلمان مأمور تشکیل کابینه شد.

میقاتی پس از ناکامی ۱۱ ماهه «سعد الحریری» در تشکیل دولت و کناره گیری او از این امر، مامور تشکیل کابینه شد.125

کلیدواژه