مرداد 18, 1400 01:37 Asia/Tehran [Updated: مرداد 18, 1400 01:39 Asia/Tehran]
  • واکنش حماس به رأی دادگاه عربستان علیه حامیان مقاومت در این کشور

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس صدور احکام ظالمانه علیه ده‌ها فلسطینی و اردنی از سوی دستگاه قضایی عربستان را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) طی بیانیه‌ای در واکنش به احکام ظالمانه دادگاه عربستان علیه حامیان این جنبش در عربستان اعلام کرد: این افراد جرمی مرتکب نشدند که محاکمه شوند، چه برسد به این‌که مستحق چنین مجازات سنگین و غیرقابل توجیهی باشند.

این جنبش اضافه کرد: تمامی کاری که این افراد کردند، حمایت از ملت و مسئله فلسطین بوده است.

حماس خواستار آزادی فوری تمامی بازداشت شدگان و پایان دادن به رنج و ناراحتی آنان و خانواده‌هایشان شد.

منابع آگاه با اشاره به تشکیل دادگاه برای این بازداشت‌شدگان در عربستان سعودی خبر دادند، مقامات سعودی، «محمد العابد» از بازداشت‌شدگان فلسطینی را به ۲۲ سال زندان و «محمد البنا» را به ۲۰ سال زندان محکوم کردند.

«خضر المشایخ» رئیس کمیته بازداشت‌شدگان اردنی در عربستان سعودی، اندکی پس از انتشار خبر اولیه صدور حکم برای این دو فلسطینی گفت که دادگاه ریاض در حق ۶۹ بازداشتی فلسطینی و اردنی حکم صادر کرده که بیشترین آن ۲۲ سال زندان و کمترین آن، ۶ ماه است و به تنها یک نفر از اعضای خانواده هر یک از بازداشت‌شدگان اجازه حضور در جلسه محاکمه را داده است.

در فوریه ۲۰۱۹، سعودی‌ها، بیش از ۶۰ اردنی و فلسطینی مقیم عربستان از جمله «محمد الخضری» نماینده جنبش مقاومت اسلامی «حماس» را به اتهام حمایت مالی از مقاومت فلسطین دستگیر کردند.

سازمان‌های حقوقی بین‌المللی بازداشت این افراد را محکوم و اعلام کردند که محاکمه این افراد ناعادلانه و بدون هیچگونه اتهام و دلیل قانونی بوده است. این بازداشت‌شدگان در طول چند ماه گذشته در شرایط نامناسب زندانی بوده و در معرض اهانت و شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

در ۲۱ ژوئن گذشته که قرار بود حکم این بازداشتی‌ها اعلام شود، دستگاه قضایی سعودی، این امر را به سوم اکتبر آتی، موکول کرد. پیش‌تر نیز قرار بود حکم این افراد در فوریه ۲۰۲۱ اعلام شود.125

کلیدواژه