مرداد 26, 1400 13:28 Asia/Tehran [Updated: مهر 27, 1400 14:22 Asia/Tehran]
  • ممانعت رژیم آل خلیفه از برگزاری مراسم عزاداری سید الشهداء؛ مصداق خشونت مذهبی

ایران پرس: رژیم آل خلیفه مانند همه سال‌های گذشته بار دیگر اجازه برگزاری عزاداری امام حسین (ع) را به شیعیان بحرینی نداد.

دست کم 65 درصد از جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند. با وجود اینکه شیعیان اکثریت جمعیت بحرین را تشکیل می‌دهند، اما از حقوق شهروندی اقلیت هم برخوردار نیستند و تحت ظلم سیستماتیک و هدفمند رژیم آل خلیفه قرار دارند. از جمله موارد برجسته‌ای از حقوق شیعیان بحرینی که توسط آل خلیفه نقض می‌شود، حقوق مذهبی است. در واقع، تبعیض مذهبی نمونه‌ برجسته‌ای از صدها مورد حقوق نقض شده بحرینی‌ها از سوی رژیم آل خلیفه است.

این موضوع به خصوص با فرا رسیدن ماه محرم برجسته‌تر می‌شود. شیعیان بحرین مانند شیعیان سایر کشورها برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) را یک اولویت غیرقابل تعطیل می‌دانند. با این حال، رژیم آل خلیفه مرسام عزاداری سید الشهدا را تحمل نمی‌کند. در همین راستا، امسال نیز مانند همه سال‌های گذشته نیروهای امنیتی این رژیم با جمع‌آوری بنرها و پرچم‌های عاشورایی از مناطق مختلف کشور بحرین، مانع برگزاری عزاداری شدند. 

رژیم آل خلیفه در حالی مانع برگزاری عزاداری امام سوم شیعیان می‌شود که حقوق مذهبی از جمله حقوق مورد حمایت در اسناد متعدد بین‌المللی حقوق بشری است. در ماده دوم اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب 10 دسامبر 1948 آمده است: «هر فردی بدون هیچ گونه تمایز، مخصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر و هم‏چنین ملیت، وضع اجتماعی، ثروت، تولد یا هرموقعیت دیگر، از تمام حقوق و کلیه آزادی‏‌های اعلام شده در این اعلامیه برخوردار است».

نکته مهم این است که این ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر و مواد دیگر اسناد حقوق بین‌الملل در خصوص حمایت از حقوق اقلیت‌های مذهبی در کشورها است در حالی که در بحرین، شیعیان در اکثریت هستند. 

موضوع دیگر این است که در دو سال اخیر نقض حقوق شیعیان بحرینی به بهانه مقابله با بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی گسترده‌تر شده و با شدت بیشتری انجام می‌شود. این در حالی است که بحرین نه تنها مسابقات ورزشی داخلی را برگزار می‌کند بلکه حتی میزبان برخی از مسابقات آسیایی نیز است. 

در واقع، کرونا به بهانه‌ای برای مبارزه جدی‌تر و شدیدتر با مراسم مذهبی شیعیان در بحرین تبدیل شده است. در همین راستا، علمای بحرین  با صدور بیانیه‌ ای اعلام کردند، اقدامات سخت‌گیرانه رژیم بحرین به بهانه تدابیر بهداشتی هیچ ربطی به احتیاط‌های پزشکی نداشته و هیچ تفسیر منطقی جز سیاست فرقه‌گرایی و هدف گرفتن سازمان‌یافته دین با هدف تسلط و تحمیل هیمنه سیاسی بر عقاید مذهبی ندارد.

خشونت مذهبی آل خلیفه به خصوص علیه شیعیان بحرینی ناشی از دو عامل است. اول اینکه؛ رژیم آل خلیفه تحت تاثیر تفکر وهابیت سعودی قرار دارد.

آل سعود همان‌گونه که در داخل عربستان خشونت علیه شیعیان انجام می‌دهد، از رژیم آل خلیفه نیز در سرکوب حقوق مذهبی شیعیان بحرینی حمایت می‌کند. دوم اینکه؛ رژیم آل خلیفه آزادی‌خواهی و تشکیل حکومتی بر آمده از رأی واقعی مردم را بیش از همه ناشی از تعالیم مذهبی و همچنین تفکرات رهبران مذهبی بحرین می‌داند. بر همین اساس نیز خشونت مذهبی را گسترده‌تر و با شدت بیشتری انجام می‌دهد.

ممانعت از برگزاری مراسم عزاداری محرم، بازداشت و حبس‌های طولانی مدت و تبعید رهبران مذهبی و همچنین تخریب نمادهای مذهبی در بحرین از جمله موارد این خشونت مذهبی است.  

نویسنده: سيد رضی عمادی 

112

 بیشتر بخوانید:

شیخ عیسی قاسم: نهضت اسلامی تا احقاق حقوق سیاسی و مدنی ملت بحرین ادامه خواهد یافت

کلیدواژه