شهریور 25, 1400 23:31 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1400 23:32 Asia/Tehran]
  • ادعاهای مضحک و تکراری شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

شورای همکاری خلیج فارس امروز پنجشنبه در پایان نشست خود در سطح وزرای خارجه با صدور بیانیه‌ای ضمن بیان ادعا‌های گذشته این شورا علیه ایران، بار دیگر خواستار حضور اعضایش در روند مذاکرات هسته‌ای با ایران شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه همچنین با طرح ادعا‌های بی اساس و دروغ، دوباره مدعی حاکمیت امارات بر جزایر ایرانی "تنب بزرگ"، "تنب کوچک" و "بوموسی"  شد.

دولت امارات با حمایت خارجی در هر نشستی که حضور می‌یابد موضوع نخ‌نما شده جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی را دستاوزیر قرار می‌دهد.

ادعای امارات درباره این جزایر ایرانی در حالی مطرح می‌شود که بر اساس اسناد سازمان ملل جزایر سه گانه جزلاینفک خاک جمهوری اسلامی ایران است.

علاوه براین، در این بیانیه بدون توجه به جنایت‌ها و تجاوزات رژیم سعودی علیه ملت مظلوم یمن، تاکید شده است این شورا به حمایت خود از ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ علیه مردم بی دفاع یمن ادامه خواهد داد.

"سعید خطیب‌زاده" سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا با بیان اینکه برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس، متاثر از فشار  رژیم سعودی،  همچنان دلباخته پروژه شکست خورده ایران هراسی هستند،  این سوال را مطرح ساخت که پیگیری این روند اشتباه  طی دهه‌های گذشته تاکنون چه دستاوردی برای ثبات و امنیت منطقه ای داشته است؟.

خطیب‌زاده در خصوص رویکرد عربستان سعودی نیز اظهار داشت، رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورای همکاری خلیج فارس و اجلاس های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه در واکنش به گزافه‌گویی های نابجای این شورا در خصوص مرتبط ساختن موضوعات غیر مرتبط به برجام و طرح ادعاهایی مضحک،  تاکید کرد، همانطور که بارها گفته شده‌است، برجام توافقی میان ایران و اعضاء دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان بوده که یکبار مذاکره شده و مهر و موم گردیده و همانقدر که موضوعات منطقه ما به کشورهای فرامنطقه ای مرتبط نیست، تلاش رژیم سعودی برای وارد کردن این شورا به موضوعاتی که از اساس به این شورا نامربوط است، بی نتیجه بوده و تنها از این کشور چهره متوهمی نزد جهانیان ترسیم می کند. 

خطیب زاده همچنین خاطرنشان کرد، برخی کشورهای شورا با خریدهای کلان نظامی و پذیرش میزبانی پایگاه های خارجی و بازکردن پای رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان فلسطین باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پایان با تاکید مجدد بر اینکه جزایر سه گانه جز لاینفک حاکمیت و تمامیت ارضی ایران است از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواست به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را از اتهام زنی های بی حاصل به سمت گفت وگو و همکاری منطقه ای سوق دهند.

120