مهر 21, 1400 00:46 Asia/Tehran [Updated: مهر 21, 1400 00:52 Asia/Tehran]
  • آزادسازی شهرستان راهبردی

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن شهرستان مهم و راهبردی "الجوبه" در استان "مارب" مرکز این کشور را از اشغال ائتلاف متجاوز سعودی آزاد کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رسانه های یمنی سه شنبه شب اعلام کردند، ارتش و کمیته های مردمی یمن بر شهرستان "الجوبه" و مناطق اطراف آن مسلط شده است.

رسانه های یمنی با انتشار تصاویری از حضور نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در مرکز "الجوبه" خاطرنشان کردند، نیروهای وابسته به "عبدربه منصورهادی" رئیس جمهوری مستعفی  یمن و حزب "الاصلاح" وابسته به عربستان در حال فرار از منطقه هستند.

با آزادسازی "الجوبه"، مسیر جدیدی به سمت شهر مارب باز شد تا محاصره مرکز استان نفت خیز "مارب" از سمت جنوب تکمیل شود.

استان مارب به علت دارا بودن منابع غنی نفت و گاز از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته کارشناسان در صورت آزادسازی کامل این استان، باید پایان کار ائتلاف متجاوز سعودی در یمن را اعلام کرد.

عربستان با حمایت امارات، آمریکا و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به بهانه بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از هفده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

120