آذر 03, 1401 16:09 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1401 16:15 Asia/Tehran]
  • توسعه روابط و حل اختلاف‌ها با همسایگان؛ اولویت سیاست خارجی دولت جدید عراق

ایران پرس: «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر جدید عراق اولین سفرهای خارجی خود را به مقصد دو کشور اردن و کویت انجام داد.

نخست‌وزیر جدید عراق، دوشنبه پیش در نخستین سفر رسمی خارجی خود به اردن سفر کرد. شیاع السودانی نخستین نخست وزیر عراق نیست که اولین سفر خارجی خود را به مقصد اردن انجام داد. پیش از این، نوری المالکی نیز در اولین دوره نخست‌وزیری خود اولین سفر خارجی‌اش را به مقصد اردن انجام داده بود.

یکی از دلایل انتخاب اردن به عنوان مقصد نخست سفر خارجی دو نخست وزیر اردن مربوط به مجاورت جغرافیایی دو کشور است. عراق و اردن 180 کیلومتر مرز مشترک دارند. این فاکتور جغرافیایی و همچنین هویت مشترک عربی عاملی است که سبب شد دو کشور در مسیر توسعه روابط گام بردارند.

در سفر السودانی به اردن نیز توسعه روابط اقتصادی و رایزنی درباره پرونده‌های منطقه‌ای از اهداف این سفر عنوان شده است. روابط میان اردن و عراق در دوره نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی، توسعه یافت و دو کشور به همراه مصر، بارها نشست‌های سه جانبه‌ای برگزار کردند. مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر سابق عراق و «بشر الخصاونه» نخست‌وزیر اردن  در اکتبر گذشته سنگ بنای پروژه اتصال برق میان دو کشور را در منطقه‌ای در نزدیکی مرز دو کشور بنا نهادند.

السودانی روز گذشته نیز دومین سفر خارجی خود در پست نخست‌وزیری را به مقصد کویت انجام داد. کویت 254 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد‌. سفر السودانی به کویت پس از اردن بیانگر تمرکز دولت جدید عراق بر توسعه روابط با کشورهای همسایه است.

در همین راستا، شیاع السودانی در سفر به کویت گفت: "عراق می‌خواهد روابط متوازنی با همسایگانش بر اساس احترام متقابل و حفظ حاکمیت دو کشور داشته باشد و برای حل بسیاری از پرونده‌ها بر اساس منافع مشترک و با هدف تحقق ثبات در منطقه تلاش می‌کند. اشاره السودانی به حل پرونده ها در روابط با کویت مربوط به اختلافهای ژئوپلیتیکی میان دو کشور است."

تلاش عراق برای ایجاد سیاست خارجی متوازن

رسانه‌های عراقی امروز از سفر قریب‌الوقوع شیاع السودانی به سه کشور ایران، ترکیه و عربستان سعودی خبر دادند. این سفرهای احتمالی نیز گویای تمرکز سیاست خارجی دولت جدید عراق بر توسعه روابط و حل اختلافها با همسایگان است. همچنین این سفرها بیانگر این است که عراق به دنبال سیاست خارجی متوازن است که براساس آن در هیچ محوری علیه محور دیگری قرار نگیرد.

نکته دیگر این است که دولت جدید عراق نیز در تلاش است به میانجی‌گری میان ایران و عربستان سعودی ادامه دهد.

در همین راستا، روز گذشته خبرهایی در خصوص احتمال مذاکره مقامات سیاسی عربستان و ایران در بغداد منتشر شد. «عامر الفایز» رئیس کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرد: "ماموریت وساطت بین تهران و ریاض از طریق دولت السودانی ادامه خواهد داشت زیرا روابط خوب میان ایران و عربستان به سود عراق است."

بنابراین، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق پروژه میانجیگری میان این دو کشور را تکمیل خواهد کرد.

نویسنده: سیدرضی عمادی

117

کلیدواژه