آذر 04, 1401 03:44 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1401 06:22 Asia/Tehran]
  • دخالت سفیر آمریکا در بغداد در مسائل داخلی عراق

فعالان عراقی که از دیدارهای مکرر سفیر آمریکا با مسئولان و احزاب عراقی به تنگ آمده‌اند، تأکید دارند که وی در مسائل داخلی عراق مداخله می‌کند.

مردم عراق منتقد دیدارهای گاه و بی‌گاه «الینا رومانوفسکی» سفیر آمریکا با احزاب، فراکسیونها و شخصیتهای عراقی هستند که تا مرز مداخله در امور داخلی این کشور پیش رفته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد السعیدی» فعال سیاسی و استاد دانشگاه عراقی در توئیتی نوشت: مسئولی در عراق نیست که سفیر آمریکا با او دیدار نکرده باشد. تنها جایی که وی به آن رفته است، نهادهای دولتی است یا خان جغان».

مقصود از خان جغان، مهمانسرایی است که در قرن ۱۴ میلادی در بغداد احداث شده بود و به عنوان هتل از آن استفاده می‌شد. در لهجه عامیانه عراقی نیز منظور مکانی است که هیچ ضابطه‌ای ندارد و به عبارتی «بی در و پیکر» است.

علی العقابی نیز یکی دیگر از فعالان عراقی است که درباره سفیر آمریکا نوشت، تنهایی جایی که سفیر آمریکا نرفته است، دیوان اوقاف تشیع و تسنن است.

سفیر آمریکا با شماری از مسئولان عراقی از جمله نخست وزیر، وزرای خارجه و کشور و رئیس بانک مرکزی دیدار کرده است. «سمر» فعال عراقی نیز گفت که رومانوفسکی چه کاری می‌تواند با رئیس بانک مرکزی عراق داشته باشد؟.

این در حالی است که محمد السودانی نخست وزیر عراق به مسئولان این کشور دستور داده است که حق ندارند با هیأتهای خارجی که وارد این کشور می‌شوند، بدون اجازه دولت دیدار کنند.

ائتلاف دولة القانون هم تأکید دارد که تحرکات رومانوفسکی به امنیت ملی عراق آسیب وارد می‌کند. این ائتلاف همچنین نسبت به دیدارهای سفیر آمریکا با شخصیتهای سیاسی و نهادهای مدنی هشدار داد.

«علی الحبیب» افسر بازنشسته عراقی هم درباره سفیر آمریکا گفت: هیچ سفیری در جهان وجود ندارد که مانند سفیر آمریکا رفتار کند. وی با همه وزرا دیدار می‌کند. گویا رئیس جمهور عراق است، نه سفیر.125

کلیدواژه