شهریور 29, 1402 02:17 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1402 05:41 Asia/Tehran]
  • امیر قطر: ملت فلسطین نباید اسیر خودسری‌های اشغالگران اسرائیل بماند

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با بیان اینکه رژیم اشغالگر قدس در قرن ۲۱ طلایه دار نژاد پرستی است، گفت: ملت فلسطین نباید اسیر خودسری‌های اشغالگران اسرائیل بماند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر قطر روز سه شنبه در سخنانی در جریان هفتاد و هشتمین دور از نشست های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به اظهار نظر درباره مسائل و مشکلات مختلف کشورهای عربی و در راس آنها تحولات فلسطین، سوریه، لبنان و سودان پرداخت و گفت تل آویو در قرن ۲۱ طلایه دار نژاد پرستی است.

امیر قطر ادامه داد: حمایت دولت قطر از ملت برادر فلسطین سیاسی، بشردوستانه و توسعه‌ای است و در همین راستا به کمک برای بازسازی نوار غزه که در محاصره است و به مواضع اصولی خود مبنی بر عادلانه بودن مسئله فلسطین ادامه می‌دهد.

وی درباره سوریه و متاثر شدن ملت این کشور از جنگ و حملات تروریست‌ها و همچنین تحریم‌های غرب علیه آنها تاکید کرد: ظلمی که بر مردم سوریه وارد می‌شود، قابل پذیرش نیست.

تمیم بن حمد افزود: بحران سوریه همچنان در انتظار حل و فصل همه جانبه از طریق یک فرآیند سیاسی است که منجر به انتقال سیاسی مطابق با قطعنامه شورای امنیت شود.

امیر قطر در بخش دیگری از اظهاراتش به درگیری‌های مسلحانه و خشونت آمیز در سودان پرداخت و در این باره تاکید کرد: مایه تاسف است که امسال شاهد وقوع خشونت در سودان هستیم

وی در این باره تصریح کرد: جنایات علیه غیرنظامیان در خارطوم و دارفور را محکوم می‌کنیم و خواهان مجازات عاملان آن هستیم.

امیر قطر همچنین درباره بحران سیاسی و اقتصادی لبنان و طولانی شدن دوره خلا ریاست جمهوری در این کشور گفت: نهادهای دولتی لبنان در معرض یک خطر و تهدید قریب الوقوع هستند و ما بر ضرورت یافتن راه حلی برای خلاء ریاست جمهوری در این کشور تاکید می‌کنیم.

وی درباره لیبی نیز تاکید کرد: قطر همواره و بطور مستمر از تلاش‌های نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لیبی و تلاش‌های وی برای حل بحران این کشور و برگزاری انتخابات حمایت می‌کند.

تمیم بن حمد آل ثانی در ادامه درباره افغانستان نیز اظهار کرد: ما به هماهنگی تلاش‌های بین‌المللی برای اطمینان از پایبندی به توافقنامه دوحه برای جلوگیری از سقوط افغانستان به سمت بحرانی که حل آن دشوار است، ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: ما مجدداً از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا از منشور سازمان ملل برای احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها پیروی کنند. 125

کلیدواژه