شهریور 28, 1402 20:23 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1402 21:47 Asia/Tehran]
  • گوترش: شورای امنیت باید اصلاح شود/ سازمانی بین‌المللی برای نظارت بر توسعه هوش مصنوعی ایجاد شود

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در سخنان خود در نشست مجمع عمومی این سازمان خواستار اصلاح ساختار نهادهای بین المللی از جمله شورای امنیت و همچنین تاسیس سازمانی بین‌المللی برای نظارت بر توسعه هوش مصنوعی شد.

هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از امروز سه شنبه رسماً اغاز شد.

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش در آغاز هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی  سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: شورای امنیت  باید مطابق با دنیای امروز اصلاح  شود و معماری مالی بین‌المللی باید از نو طراحی گردد.

گوترش با بیان اینکه بی توجهی به اصلاح نهادهای بین المللی به اختلافات دامن خواهد زد، افزود: نهادهای مالی بین المللی باید به شکل واقعی جهانی شوند تا بتوانند به حل مشکلات اقتصادی کشورهای درحال توسعه کمک کنند.

وی همچنین خواستار این شد تا یک نهاد بین‌المللی مشابه سازمان بین المللی انرژی اتمی، برای نظارت بر توسعه هوش مصنوعی در جهان و ارائه گزارش به همه کشورها ایجاد شود.

 گوترش تاکید کرد: جهان پر از چالش است و به نظر می‌رسد که ما قادر به مقابله با آنها نیستیم.

دبیرکل سازمان ملل همچنین خواستار اقدام برای مقابله فوری با تغییرات آب و هوایی و همچنین اختصاص منابع مالی به کشورهای در حال توسعه برای استفاده از انرژی پاک شد.

گوترش افزود: تغییرات آب و هوایی رکوردهای جدیدی ثبت کرده و سیاره ما بیش از حد گرم شده است.

وی  با اشاره به اینکه کشور‌های گروه ۲۰ ، مسئول ۸۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند، تاکید کرد، آنها باید استفاده از سوخت‌های فسیلی را متوقف کنند.

گوترش افزود: آفریقا تنها ۲ درصد از منابع انرژی تجدیدپذیر را دارد و کشور‌های توسعه یافته باید تا سال ۲۰۵۰ به اهداف خود برسند.

دبیر کل سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش، بدون محکوم کردن اقدامات کابینه رژیم صهیونیستی در توسعه شهرک های صهیونیست نشین و آپارتاید علیه فلسطینی‌ها، اقدامات یکجانبه کابینه رژیم صهیونیستی را عامل تضعیف فرایند سازش در منطقه دانست.

دبیرکل سازمان ملل افزود: اگر هر کشوری به تعهدات خود بر اساس منشور سازمان ملل عمل کند، حق صلح تضمین خواهد شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت: جنگ در اوکراین پیامدهای جدی دارد، تهدیدهای هسته‌ای ما را در معرض خطر قرار می‌دهد و نادیده گرفتن معاهدات بین‌المللی، امنیت ما را کمتر می‌کند.

گوترش همچنین خواستار تلاش برای پایان دادن به جنگ اوکراین از روش‌‎های مختلف شد.

وی تاکید کرد: ما نباید در تلاش برای برقراری صلح عادلانه مطابق با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تردید کنیم، تنش‌های قدیمی در سراسر جهان تشدید می‌شود در حالی که خطرات جدیدی در حال ظهور هستند.

گوترش درباره قاره آفریقا نیز  گفت: کودتا امنیت این قاره و منطقه را تهدید می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به وضعیت سودان، هشدار داد: این کشور در حال ورود به جنگ همه‌جانبه و با خطر تجزیه مواجه است.

گوترش کشته شدگان سیل در لیبی را نیز  قربانی جنگ، تغییرات آب و هوایی و بی اعتنایی رهبران جهان به مسائل بشری دانست .

 وی افزود: در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند و خشونت مبتنی بر جنسیت یک واقعیت وحشتناک روزانه  در کشوری است که قرن‌ها از استثمار  رنج می‌برد.

دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد، کنگو امروز تحت تأثیر خشونت باندها قرار دارد و همچنان در انتظار حمایت بین‌المللی است.

 به گفته وی ۷۰ درصد از جمعیت افغانستان نیز به کمک‌های بشردوستانه نیازمند هستند و حقوق زنان و دختران به طور سیستماتیک در این کشور نادیده گرفته می‌شود. 

دبیرکل سازمان ملل درباره میانمار نیز گفت:در این کشور خشونت وحشیانه، بدتر شدن فقر و سرکوب و از بین بردن امیدها برای بازگشت به دموکراسی را شاهد هستیم./ 114

کلیدواژه