آذر 08, 1400 16:54 Asia/Tehran [Updated: بهمن 18, 1401 22:00 Asia/Tehran]
 • نوحه و روضه برای محافل و مناسبت‌های مختلف سال

نوحه سرایی و مداحی جزیی جدانشدنی از فرهنگ و هنر ایرانی‌ها محسوب میشود. ما ایرانیان همواره در طول این ۱۴۰۰ سال ارادت خود را به والا مقامان اسلام از جمله حضرت محمد (ص) و حضرت فاطمه زهرا (س)، امام رضا (ع) و سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) نشان داده ایم.

 

در روزهایی مانند عاشورا اشک ریخته ایم و در روزهایی مانند نیمه شعبان با روضه‌های مختلف، شادی کردیم. در این مقاله به بررسی نوحه‌ها و روضه‌های برتر برای هر یک از این مناسبت‌ها می‌پردازیم.

مناسبت‌های مختلف تاریخ اسلامی

همانطور که پیش تر گفتیم، اسلام پر است از روزهای شاد و غمگین. روزهایی از جمله میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم و نیمه شعبان که سرشار از شادی و خوشحالی برای همه‌ی ماست. از طرفی روزهای غمگینی چون شهادت حضرت علی (ع)، ایام فاطمیه و ایام سرشار از غم محرم حسینی. هر یک از این مناسبت‌ها، چه شاد و چه غمگین،. نیازمندی های خاص خود را دارند که یکی از آن‌ها، داشتن نوحه یا روضه‌های مخصوص به هر یک می‌باشد. با ما همراه باشید تا مرجعی برای دانلود نوحه و مداحی جدید متناسب با هر یک از این مناسبت‌ها را معرفی کنیم.

نوحه‌های مخصوص ایام فاطمیه

از غم‌انگیزترین روزهای هر سال مسلمین جهان را می‌توان روزهای شهادت حضرت فاطمه زهرا نامید.

 

روزهایی که سرشار از اندوه است و در هر تکیه و مسجدی که بنشینید، شیعیان اهل دل به زاری برای کسی نشسته‌اند که دختر پیامبر (ص)، همسر امام علی (ع) و مادر سیدالشهدا امام حسین (ع) می‌باشد. کسی که در قرآن برایش سوره‌ای نازل شده است و بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال همچنان مهر و محبتشان در دل ما رخنه کرده است. برای این روزهای خاص، تعدادی نوحه ایام فاطمیه را برای شما دستچین کرده ایم که می‌توانید در زیر مشاهده نمایید:

 

 • چادرت را بتکان روزی ما را بفرست با صدای محمدحسین پویان‌فر
 • تو میری و من میمونم با صدای حاج محمود کریمی
 • پرم شکسته مثل کبوتر با صدای محمود کریمی
 • ای ماه شب‌های علی با صدای حسین سیب‌سرخی
 • اون که منو دعا کرد با گریه آشنا کرد با صدای مهدی میرداماد
 • الحمدلله که مادرمی با صدای مهدی رسولی

 

 

نوحه‌های دهه محرم مخصوص عاشورا و تاسوعای حسینی

در تمام طول سال، دو ماه هستند که به گفته‌ی امام خمینی، اسلام را زنده نگه داشته اند. همانطور که حتما می‌دانید این ۲ ماه، محرم و صفر هستند. محرم را همه به دهه‌ی غمگینی می‌شناسیم که در آن امام حسین (ع) همراه با ۷۲ تن از یاران مظلومش از جمله حضرت زینب و برادرش حضرت عباس راهی کربلا شدند و در بین راه به لشکر ظالم یزید برخورد کردند و مظلومانه جنگیدند و هنوز که هنوز است ما شیعیان به غم آنان می‌گرییم. در تمام این سال‌ها مداحان بزرگی برای این مظلومیت نوحه خواندن و دل ما را آشوب کردند. در زیر برخی از محبوب‌ترین آن‌ها را مشاهده می‌کنید و می‌توانید نسبت به دانلود مداحی جدید محرم اقدام نمایید:

 

 • مگه من چند تا امام حسین دارم با صدای رضا نریمانی
 • عمه بیا گمشده پیدا شده با صدای محمود کریمی
 • باز محرم شد و ایام تو از حنیف طاهری
 • من ایرانم و تو عراقی چه فراقی با صدای محمدحسین پویان‌فر
 • زیر علمت امن‌ترین جای جهان است از احسان عطایی

 

مداحی مخصوص ماه رمضان

خداوند در قرآن فرموده است که در یک ماه، انسان و خدا در نزدیک‌ترین حالت خود قرار دارند. آن ماه، رمضان است. رمضانی که ماه نعمت است. با وجود اهمیت فراوان تمام روزهای ماه مبارک رمضان، شب‌های ۱۹ تا ۲۳ ام این ماه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. این شب‌ها، به ۲ دلیل ویژه هستند، یکی به خاطر شب‌های قدر و دیگر ضربت خوردن و شهادت حضرت امام علی (ع). شب‌هایی که ما در مساجد جمع می‌شویم و قرآن به سر می‌گیریم و بلند بلند می‌خوانیم: الغوث الغوث. از خدا درخواست مغفرت می‌کنیم و برای باقی روزهای سالمان دعا می‌کنیم. برای شهادت امام علی (ع) گریه می‌کنیم و در نهایت خلوص به سر می‌بریم. برای این شب‌ها نیز دعاها و نوحه‌های مخصوصی توسط مداحان اهل بیت خوانده شده است که در ادامه به معرفی چندی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • عمرم گذشت در تب و تاب ندیدنت با صدای محمود کریمی
 • هر دم علی اسمت را گفتم با صدای عبدالرضا هلالی
 • یا غیاث المستغیثین شب قدره با صدای محمود گرجی
 • اللهم رب شهر رمضان با صدای مجید بنی فاطمه
 • قرآن به سر با صدای مهدی رسولی

 

نوحه‌ها، مداحی‌ها و روضه‌های جدید را چطور پیدا کنیم؟

بعد از معرفی چندین نوحه محبوب برای مناسبت‌های ایام فاطمیه، ماه محرم و ماه رمضان و شهادت امام علی (ع)، سوالی که مطرح می‌شود این است که این نوحه‌ها را از کجا با بهترین کیفیت پیدا کنیم؟ ما پاسخ این سوال را برای شما یافته‌ایم و به یکی از مراجع دانلود مداحی جدید با بهترین کیفیت ممکن دست پیدا کرده ایم. نکته‌ی جالب توجه این وب‌سایت، وجود متن نوحه‌ها برای تعداد زیادی از مداحی‌های موجود در آن می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید برای دانلود جدیدترین نوحه های سال برای محافل مختلف به وب‌سایت موزیکیشو مراجعه نمایید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و چنانچه نوحه یا مداحی خاص دیگری را مدنظر دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در نظرات مطرح نمایید.

 

کلیدواژه