تنش ها میان غرب و روسیه در حالی ادامه دارد که مقامات آمریکایی همچنان در صدد اعمال فشار و ترغیب افکار عمومی علیه روسیه هستند.

در این زمینه وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، کی یف در عرض 72 ساعت سقوط می کند.

پنتاگون همچنین ادعا کرد که هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین منجر به کشته شدن 14 هزار نظامی اوکراینی می‌ شود. این درحالی است که حتی مقامات اوکراین نیز نسبت به این ادعا معترض هستند.

در این زمینه «میخاییلو پودولیاک» مشاور رئیس جمهوری اوکراین گفت:‌ "ارزیابی از اوضاع حاکی از این است که شانس پیدا کردن راه‌ حلی دیپلماتیک برای کاهش تنش با روسیه، همچنان به‌ طور چشمگیری بالاتر از تشدید تنش‌ها است."

اگرچه  دوره جدیدی از تنش ها میان روسیه و آمریکا از سال 2014 آغاز شده است، اما طی ماه های اخیر، آمریکا با ادعای دفاع از اوکراین در برابر روسیه، سیاست مقابله و فشار مضاعف بر روسیه را مد نظر قرار داده است و همچنان بر طبل جنگ می کوبد. 

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا، روسیه را به آمادگی برای حمله به اوکراین متهم کرده است، درحالی که مسکو بارها تاکید کرده است که جابه جایی نیروهای نظامی روس در درون خاک روسیه، بخشی از اعمال حاکمیت این کشور به شمار می آید و به دیگر کشورها ارتباطی ندارد.

در این زمینه، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز تداوم ادعاها و هراس‌ افکنی آمریکایی ها درباره حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد و در توئیتی نوشت:‌ "دیوانگی و هراس‌افکنی ادامه دارد... چه می‌شود اگر ما بگوییم ایالات متحده ممکن است لندن را ظرف یک هفته بگیرد و سیصد هزار تلفات غیرنظامی را موجب شود؟ و بگوییم که تمام این حرف‌ها را بر اساس منابع اطلاعاتی می‌گوییم که نمی‌توانیم آن‌ها را فاش کنیم. آیا حس خوبی به آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها می‌دهد؟ این کار در خصوص روسیه و اوکراین هم اشتباه است."

به رغم این موضع گیری ها، مقامات آمریکا و اروپا ضمن تاکید برحمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین، تلاش می کنند تا همچنان نیروهای نظامی و ادوات جنگی خود را در مرزهای شرق اروپا افزایش دهند.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که هشت هزار و500 نیروی نظامی آمریکا در حال آماده باش قرار دارند. وی ادعا کرد این اقدام برای آماده سازی نیروها و برای اطمینان از تقویت و اتحاد آمریکا با ناتو انجام گرفته است.

این درحالی است که اقدامات اخیر نظامی و سیاسی واشنگتن و متحدان آن در ناتو حتی باعث انتقاد و نگرانی مقامات کی یف شده است؛ به طوری که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌ جمهوری اوکراین از همتایان غربی و رسانه‌ ها خواست تا از تنش آفرینی در باره موضوع حمله احتمالی روسیه به اوکراین دست بردارند.

زلنسکی تصریح کرد: تهدید روسیه همچنان پا برجاست، اما اوکراین یاد گرفته است که چگونه در چنین شرایطی عمل کند.

رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد که مقاماتی که می‌گویند جنگ در حال رخ دادن است، به دور از زبان دیپلماتیک هستند و باعث آسیب به بازار‌های مالی اوکراین می‌شوند.

این وحشت آفرینی‌ها تاکنون بیش از نیم میلیارد دلار برای اوکراین هزینه داشته است.

117

بیشتر بخوانید:

روسیه در مورد مشارکت اوکراین در اقدامات ماجراجویانه آمریکا به کی یف هشدار داد