فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که یک جوان بوکسور در خیابان های سوئد، سلوان مومیکا، فرد هتاک به قرآن کریم را کتک می زند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، طی ماه گذشته فردی افراطی به نام «سلوان مومیکا» چندبار در استکهلم پایتخت سوئد، نسخه‌ای از قرآن را پاره کرده و یا به آتش کشیده است.

وزارت اطلاعات کشورمان در اطلاعیه ای اعلام کرد که وی متولد سال ۱۹۸۶ در عراق بوده و در سال ۲۰۱۹ به استخدام سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی درآمده است.

این اطلاعیه با اشاره به اینکه سلوان مومیکا نقش عمده‌ای در جاسوسی از جریان مقاومت و پیشبرد پروژه‌ی تجزیه‌ی عراق ایفا می کند می افزاید، مومیکا اقامت در سوئد را به‌عنوان دستمزد خیانت‌هایش به ملّت عراق و امّت اسلام، از صهیونیست‌ها مطالبه و دریافت می‌کند و پس از اقامت در سوئد، مزدوری خویش برای رژیم غاصب را در قالب مأموریت‌های متناسب با شرایط و دسترسی‌های جدیدش ادامه می‌دهد.

 اجازه اقامت عامل هتاکی به قرآن در سوئد بازنگری می شود

در پی این اقدامات مومیکا، سازمان مهاجرت سوئد اعلام کرد که در مجوز اقامت این عامل اهانت به قرآن کریم در استکهلم بازنگری می‌کند.

سازمان مهاجرت سوئد اشاره کرد که اطلاعاتی به دست آورده که بررسی وضعیت این شخص و امکان لغو اقامت او در سوئد را توجیه می‌کند.

سازمان مهاجرت سوئد اعلام کرد که سلوان مومیکا دارای اقامت موقت در سوئد است و این اقامت در سال 2024 به پایان می‌رسد، اما این سازمان قصد دارد موضوع اقامت او را بازنگری کند.

تنش میان کشور‌های غرب آسیا و سوئد در پی دو بار اقدام هتاکانه این مهاجرعراقی ساکن سوئد به قرآن افزایش یافته است. در سال‌های اخیر برخی از کشورهای اروپایی و به خصوص حوزه اسکاندیناوی صحنه تعدی و هتک حرمت مقدسات مسلمانان بوده است. در سایه حمایت پلیس سوئد، راست گرایان افراطی اقدام به آتش زدن قرآن کریم کرده و اعتراض‌های مسلمانان نیز با سرکوب روبرو شده است.

بسیج یکپارچه عراق برای استرداد فرد هتاک به قرآن کریم

دستگاه قضایی و دولت عراق در سایه تاکید مقامات و شخصیت های سیاسی و دینی و اقشار مختلف مردم این کشور، خواهان استرداد «سلوان مومیکا» فرد هتاک به قرآن کریم به عراق برای محاکمه شده اند.

آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق در بیانیه‌ای به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره هتک حرمت به قرآن کریم و مجوز دولت سوئد برای این هتاکی گفت: احترام به آزادی بیان نمی‌تواند این رفتار شرم‌آور را که تعرض آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان است، توجیه کند.

در همین رابطه "فالح الفیاض" رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق گفت: این یک اقدام تروریستی موهن است و این درحالی است که همه مذاهب و قوانین و معاهدات بین المللی، احترام به ادیان و عقاید جامعه را ضروری شمرده است، ضمن این که دین، پایه ای برای پیشرفت و ترقی ملت هاست و ستونی برای حفظ ثبات جوامع است.

سید "عمار حکیم" رئیس ائتلاف الفتح عراق نیز دیگر شخصیت عراقی بود که با محکوم کردن این اقدام موهن گفت: جایی برای سوئدی ها در عراق نیست و دولت عراق به ویژه مشاور امنیت ملی باید هر هیات یا نیروی سوئدی را فورا از عراق بیرون کند.

"مقتدی صدر" رهبر جریان صدر عراق نیز در پیامی که برای شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی مقابل سفارت سوئد در بغداد ارسال کرد، گفت: ای کسانی که خواستار آزادی و دموکراسی و آزادی بیان هستید، با خداوند متعال منصف باشید و معیارهای دوگانه نداشته باشید.

"فائق زیدان" رئیس شورای عالی قضایی این کشور به دادسرای عمومی عراق دستور داد تا با هماهنگی دادسرای اول الکرخ، مراحل قانونی برای درخواست استرداد این فرد تکمیل و طبق قانون محاکمه شود.

همچنین "فواد حسین" وزیر امور خارجه عراق از دولت سوئد خواست تا آتش زننده قرآن کریم در استکهلم را برای انجام محاکمه طبق قوانین عراق به بغداد تحویل دهد.

حسین  با اشاره به اینکه سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم در چارچوب آزادی بیان نیست، بلکه برای تحریک خشونت، نفرت‌افکنی و حمایت از پدیده اسلام هراسی است، از دولت سوئد خواست تا اقدامات لازم ضد این شخص را انجام دهد.

وزیر امور خارجه عراق از دولت سوئد خواست که سلوان مومیکا" را به دولت عراق تحویل دهد تا طبق قوانین عراق محاکمه شود.

علی التمیمی، کارشناس حقوقی در این باره می گوید: عراق می‌تواند به سفارت سوئد اعتراض کند و بر اساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک، حتی سفیر را به دلیل عنصر نامطلوب اخراج کند و سفارت را ببندد.