سه کشور اروپایی بریتانیا،‌ فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه در بیانیه‌ مشترکی مدعی شدند که ایران به تعهدات بیانیه مشترک با آژانس در مارس گذشته پایبند نبوده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تروئیکای اروپا در این  بیانیه که در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده است، مدعی شد که ایران اراده‌ای از خود برای اجرای تعهدات شفاف ساز مندرج در بیانیه مشترک ماه مارس با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان نمی‌دهد.

سه کشور اروپایی بریتانیا،‌ فرانسه و آلمان از تهران خواستند که با نصب مجدد دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی موافقت کند. 

نمایندگان ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان با تکرار ادعاهای پادمانی و اتهام‌پراکنی علیه پیشرفت‌های اتمی ایران همچنین خواستار سرعت بخشیدن به روند اجرای توافق میان ایران و آژانس برای حل‌وفصل مسائل پادمانی شدند.

آن‌ها همچنین با توسل به رویه نخ‌نمای مقصرنمایی، ایران را عامل ناتمام ماندن مذاکرات وین برای از سرگیری اجرای برجام معرفی کرده و بدون اشاره به اینکه کدام طرف مقصر وضع موجود است، خواستار اجرای کامل تعهدات اتمی برجام از سوی ایران شدند.

مذاکرات برای از سرگیری اجرای برجام، بعد از ماه‌ها گفت‌ وگوهای فشرده دیپلماتیک به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل مانده است.

تجربه نشان داده است که کاخ سفید باوجود ادعای دیپلماسی اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا علیه ایران ندارد.125