رئیس ستاد مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از جمهوری اسلامی ایران به عنوان ناظر در اجرای رزمایش نظامی این سازمان دعوت کرد.

سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی (Collective Security Treaty Organization) یک ائتلاف نظامی بین دولتی در اوراسیا است که کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان در آن عضویت دارند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «آناتولی سیدوروف» رئیس ستاد مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: نمایندگانی از ایران، عربستان، چین و مغولستان به عنوان ناظر برای شرکت در رزمایش «برادری رزمی- 2023» در بلاروس دعوت شدند.

سیدوروف افزود که استفاده از پهپادها و راه‌های مقابله با آنها یکی از موضوع‌های گنجانده شده در برنامه این رزمایش است.

بلاروس از اول تا ششم سپتامبر (10 تا 15 شهریور) میزبان رزمایش‌های عملیاتی-استراتژیک مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی خواهد بود.

بر اساس توافقات انجام شده، گردان‌های ملی جمهوری بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

طبق اعلام وزارت دفاع بلاروس، هدف اصلی این رزمایش بهبود هماهنگی و انسجام ارگان‌های فرماندهی و کنترل در جریان آماده‌سازی و اجرای عملیات مشترک است.

علاوه بر این، این رزمایش‌ها با هدف ارتقای مهارت و توانایی عملی فرماندهان در مدیریت واحدها و زیریگان‌های نظامی در حین رزم و عملیات ویژه برگزار می‌شود.

در مجموع بیش از دو هزار و 500 پرسنل نظامی و بیش از 500 قبضه سلاح، تجهیزات نظامی و ویژه برای این رزمایش در نظر گرفته شده است. 

117