تهران-ایران پرس: رئیس جمهور با تبریک آغاز سال به دانش آموزان گفت: کار وزارتخانه آموزش و پرورش بسیار مهم است، چراکه تربیت آینده سازان کشور، نیروی انسانی و هویت سازی در گرو دستان توانای مدیران و معلمان است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در مراسم افتتاح سه مدرسه در بهارستان اظهار داشت: اهمیت به جایگاه معلم و تعلیم و تربیت بسیار مهم است.

وی افزود: ارتباط بین خانه و مدرسه بسیار با اهمیت است، خانواده ها باید ارتباط خود را با مدیران و معلمان حفظ کنند، چراکه هویت سازی و شخصیت سازی فرزندان با همکاری این دو نهاد امکان پذیر است. باید دانش آموزان احساس کنند همواره میان مدرسه و خانه قرار دارند زیرا این دو مجموعه اثر گذار هستند. 

رئیس جمهور با بیان اینکه معلمان جایگاه رفیعی دارند، تاکید کرد: انجام این ماموریت مهم در گرو دستان توانای مدیران با محوریت معلمان است. معلم شخصیتی است که دانش آموز از او الگوی علمی و عملی می گیرد، لذا معلمان جایگاه رفیعی دارند و باید قدر خود را در تعلیم و تربیت بدانند.

وی اظهار کرد: منزلت و شان معلمان والاست و باید خودشان این شان را حفظ کنند و دیگران نیز به این شان و منزلت توجه داشته باشند.علم افزایی و معرفت افزایی معلم بسیار دارای اهمیت است.

رئیسی مدرسه را مرکز علم و امید، نشاط و ایمان دانست و گفت: مدارس مرکز تحول هستند اگر رهبر معظم‌ انقلاب بر اجرای سند تحول آموزش و پرورش تاکید دارند محور در اجرای این سند مدارس هستند و مدرسه با حضور معلمان و مدیران باید این تحول را رقم بزند. 

رئیس جمهور بیان کرد: در آغاز سال تحصیلی روسای جمهور موضوعی به عنوان پرسش مهر مطرح می کنند، امسال می خواهم در جمع دانش آموزان بجای پرسش مهر، پویش مهر را مطرح کنم. ایران کشوری است که بعد از پیروزی انقلاب پیشرفت های بسیاری در شهر و روستا داشته است. 

وی با بیان اینکه شما دانش آموزان با سلایق خوبی که دارید پیشرفت های کشور را به تصویر بکشید، بیان کرد: شما دانش‌آموزان برای اینکه بدانید در گذشته کجا بودیم، اکنون در چه جایگاهی هستیم و مسیر آینده کدام است، می‌توانید پیشرفت‌های کشور را به تصویر بکشید.

رئیس جمهور ادامه داد: حتماً شهر و روستای شما پیشرفت‌هایی داشته، مجموعه کشور با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها و مشکلاتی که دشمنان برای کشور ایجاد کردند، پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته است. چندی قبل مطرح شد در کنار راهیان نور یک راهیان‌ پیشرفت ایجاد شود تا دانش آموزان و دانشجویان پیشرفت های کشور را مشاهده کنند و این‌پیشرفت ها برایشان روایت شود.

اضافه کرد: من از شما دانش آموزان می خواهم با قلم خود پیشرفت های کشور را گزارش دهید و در مدرسه به نمایش بگذارید تا سایر دانش آموزان و والدین مشاهده کنند و این باید در سراسر شهر و استان و کشور انجام‌ گیرد. 

وی با اشاره به برپایی جشنواره ای از سوی آموزش و پرورش در این زمینه، متذکر شد: باید از گزارشات و پویش مهر جشنواره ای برگزار شود این بسیار دیدنی خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: حتما این گزارشات پویش مهر وقتی با نگاه نوجوانان و جوانان ما تهیه شود، برای همه بسیار دیدنی خواهد بود. شما دانش‌آموزان برای اینکه بدانید قبلا چه وضعیتی داشتیم به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود مراجعه کنید و از آنها بپرسید که قبلا چه وضعیتی داشتیم و امروز در چه جایگاهی هستیم که به عنوان مثال این مدرسه به سرعت و در مدت کوتاهی برای شما آماده شده است.

رئیسی خطاب به والدین دانش آموزان نیز گفت: در این فَضای ارتباطی که امروز وجود دارد، رها کردن فرزندان آسیب آفرین است و باید این فضای ارتباطی مدیریت شود. رهزنان هستند که می خواهند فکر و اخلاق و عمل فرزندان را در اختیار خود قرار دهند، باید فرزندان این مرز و بوم هویت شان زندگی اسلامی ایرانی باشد. 

وی خاطر نشان کرد: پویش مهر سبب مشارکت تمامی دانش آموزان و نوجوانان و جوانان با دولت خواهد شد که این در راستای ساخت هرچه بهتر کشور تعریف می شود.

116