تهران- ایران پرس: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: جایگاه پزشکی ایران در دنیا ویژه است و الان هیچ بیماری برای درمان به خارج از کشور اعزام نمی شود همچنین کشورمان در حوزه پزشکی در مرز دانش حرکت می کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سعيد كريمي معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز سه شنبه در مراسمي با عنوان «ديپلماسي سلامت» گفت: الان حدود ۱۵۵ هزار تخت بیمارستان در کشور موجود است. اگر ضریب اشغال تخت ۷۰ درصد باشد، ۴۵ هزار تخت برای گردشگری سلامت خالی می ماند و ۳۰ هزار مرکز درمانی به غیر از مطب پزشکان در ایران است.

وي افزود: ۲۵۰ مرکز دارای مجوز بیمار بین الملل را اخذ کرده اند. ۶۰ هزار پزشک متخصص و با کیفبت بالا در ایران مشغول به فعالیت و ارائه خدمات به مردم هستند.

ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در ایران نیز در اين مراسم ، با اشاره روابط مستحكم و روبه رشد ايران و عمان گفت: تعداد گردشگران سلامت و ديني كه از عمان به ايران مي آيند زياد است و عمان سومين كشوري است كه اتباعش براي درمان به ايران مي آيند.

وي افزود: سال گذشته به شيراز سفر كردم تا از نزديك روند درمان را مشاهده كردم كه البته مواردي هم قابل بررسي ست كه انتظار داريم اقداماتي درباره اين موارد نيز صورت گيرد.

علي چگيني مديركل اقتصاد مقاومتي وزارت امورخارجه نيز در این مراسم با اشاره به ديپلماسي سلامت گفت: امروزه بيش از ٥٠٠ میليارد دلار گردش مالي اين امر است.

وي افزود: ما ظرفيت پذيرش ١٥٠/٠٠٠ دانشجو از كشورهاي ديگر در ايران را داريم و اگر بخش خصوصي را در اين زمينه وارد كنيم نتايج بهتري نيز حاصل مي شود.

چگيني تاكيد كرد: تاسيس بيمارستان يكي ديگر از مواردي است كه مي تواند جذب گردشگر زيادي داشته باشد.

112