مشاور امنیت ملی عراق از انتقال گروه‌های تروریستی ضد ایرانی از پایگاه های خود در اقلیم کردستان عراق به مناطق دور دست خبر داد.

حضور گروهک‌های تروریستی نزدیک مرزهای ایران و در منطقه کردستان عراق به دلیل تهدیداتی که بارها از سوی آن‌ها متوجه ایران شد، همواره با اعتراض شدید جمهوری اسلامی روبه‌رو بود و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند بار مقر این گروهک‌ها را هدف قرار داد و در نهایت تهران و بغداد به یک توافق امنیتی برای برچیده شدن مقر گروهای تروریستی در منطقه کردستان عراق رسیدند.

بر اساس توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق که 19 مارس 2023 امضا شد، تمام گروه های تروریستی و تجزیه طلب مورد حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا مستقر در اقلیم کردستان عراق باید از مناطق مرزی دو کشور دور و پایگاه های آنها تحویل نیروهای دولت مرکزی عراق شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در هفتمین گردهمایی سفیران عراق در بغداد تاکید کرد، تمام گروه‌های تروریستی ضد ایرانی از پایگاههای خود در اقلیم کردستان عراق منتقل شده و نیروهای مرزبانی و پیشمرگه برای حفاظت از آن مناطق، مستقر شده اند.

قاسم الاعرجی با بیان اینکه اردوگاه الهول در سوریه، تروریست‌هایی از ۶۰ کشور را در خود جای داده که بیشتر آنها از عراق و سوریه هستند، اظهار کرد، ۱۰ هزار تروریست خارجی نیز در این اردوگاه حضور دارند.

مشاور امنیت ملی عراق افرود، بغداد تصمیم گرفته است تا اتباع عراقی را برای آماده سازی و بازگرداندن آنها به جامعه، به اردوگاه الجدعه در استان نینوا منتقل کند.

الاعرجی تصریح کرد، دو هزار و ۹۴۵ عراق متهم به فعالیت های تروریستی به وزارت کشور تحویل شدند تا طبق قوانین عراق محاکمه شوند.

112

بیشتر بخوانید:

اخراج نیروهای تروریست آمریکا از منطقه و انتقام شهید سلیمانی محفوظ است