گابریل آتال وزیر آموزش و پرورش فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد: پوشیدن عبای اسلامی (ردای گشاد و تمام قد) برای دختران مسلمان در مدارس دولتی فرانسه ممنوع است.

مسأله حجاب زنان مسلمان یکی از مهم‌ترین چالش‌های مسلمانان با جوامع غربی است.

کشور فرانسه که از آن به عنوان مهد آزادی نام برده می‌شود، کشوری است که محجبه بودن در آنجا جرم است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزیر آموزش و پرورش فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی TF۱ با ادعای اینکه پوشیدن عبای اسلامی توسط دختران مسلمان ناقض قوانین سکولار فرانسه است، اعلام کرد: از فصل جدید تحصیلی پوشیدن عبای اسلامی توسط دختران مسلمان در مدرسه امکان‌پذیر نخواهد بود.

این اقدام پس از ماه‌ها بحث و جدل میان جناح‌های مختلف در فرانسه درباره آن صورت می‌گیرد، در جریان این بحث و جدل‌ها جناح‌های راست و راست افراطی برای این ممنوعیت فشار آورده بودند ولی جناح‌های چپ معتقد بودند که این ممنوعیت، آزادی‌های مدنی را زیر پا می‌گذارد ولی در نهایت این جناح‌های راست افراطی بودند که حرف خود را بر کرسی نشاندند.

پیشتر در سال ۲۰۱۹ نیز نمایندگان مجلس سنای فرانسه لایحه‌ای را به تصویب رساندند که مادران دارای حجاب را از همراهی فرزندانشان در برخی فعالیت‌های بیرونی مدارس منع می‌کند.

فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است.

آخرین قانونی که (پیش از اعلام ممنوعیت پوشیدن ردای اسلامی) در خصوص حجاب در این کشور به تصویب رسیده بود، به سال ۲۰۱۰ میلادی و دوره ریاست جمهوری «نیکلا سارکوزی» باز می‌گردد که بر اساس آن داشتن پوشش کامل برای زنان ممنوع اعلام شد.125