مسکو- ایران‌پرس: نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان گفت، آمریکایی‌ها همچنان به شیطنت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهند و به‌دنبال ایجاد دغدغه و نگرانی برای کشورهای منطقه ازجمله همسایگان افغانستان هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، «حسن کاظمی‌قمی» شنبه‌شب در پایان نشست همسایگان افغانستان در شهر کازان جمهوری تاتارستان روسیه، شکل‌گیری گروه تماس توسط کشورهای همسایه افغانستان را مهمترین دستاورد این نشست دانست و گفت، با وجود گذشت بیش از دو سال از فرار آمریکایی‌ها از افغانستان اما این کشور همچنان به شیطنت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد. 
نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان به ادامه حمایت‌ آمریکا از تروریسم و داعش اشاره و تاکید کرد، واشنگتن با تشدید بی‌ثباتی و ناامن‌سازی افغانستان به‌دنبال ایجاد پایگاه در برخی کشورهای همسایه افغانستان است. 
کاظمی‌قمی گفت، کشورهای همسایه افغانستان در نشست کازان به این جمع‌بندی رسیدند که باید درچارچوب حرکت ‌جمعی و ابتکار منطقه‌ای ضمن همکاری با حاکمان کابل، شرایط را در افغانستان تغییر دهند.
سفیر ایران در افغانستان به بهبود نسبی وضعیت امنیتی و ممنوع شدن کشت موادمخدر در افغانستان اشاره و تاکید کرد، اما همچنان ورود مهاجران افغان به کشورهای همسایه افزایشی است و قاچاق موادمخدر نیز ادامه دارد.
نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان همچنین اظهار کرد،  کشورهای شرکت‌کننده در نشست همسایگان افغانستان به‌میزبانی کازان روسیه اتفاق‌نظر داشتند، لازمه بهبود وضعیت سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان، تشکیل دولتی است که مورد اعتماد مردم و پاسخگو باشد.

112