"ولودیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین یکشنبه شب "اولکسی رزنیکوف" وزیر دفاع این کشور را برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  "زلنسکی" با اعلام برکناری وزیر دفاع اوکراین افزود، وی هفته جاری از پارلمان درخواست خواهد کرد تا رستم اومروف را جانشین رزنیکوف کند.

رزنیکوف روز یکشنبه گفته بود اوکراین تعهد داده است که از تسلیحات ناتو علیه سرزمین‌های روسیه استفاده نکند.

وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرده بود، اوکراین از تسلیحاتی که ناتو داده در سرزمین‌های رسمی روسیه استفاده نخواهد کرد اما از این تسلیحات در شبه جزیره کریمه استفاده خواهد شد.

زلنسکی درباره علت برکناری رزنیکوف گفت: من معتقدم که وزارت دفاع به رویکردها و چارچوب‌های تعاملاتی جدیدی با ارتش و جامعه نیاز دارد.

این تصمیم زلنسکی بیانگر بزرگترین تغییرات در تشکیلات نظامی اوکراین پس از آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ است.

اومروف ۴۱ ساله از قانونگذاران سابق اوکراین و از تاتارهای کریمه است. وی از سپتامبر ۲۰۲۲ تاکنون ریاست صندوق دارایی‌های دولتی اوکراین را برعهده دارد.

اوکراین در جنگ با روسیه به تسلیحات مدرن غرب وابسته است اما کی‌یف وعده داده است که از آنها علیه خاک روسیه استفاده نکند. این کشور برای حمله به قلمرو روسیه از تسلیحاتی که در خاک خود تولید کرده است، استفاده می‌کند.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد که در هفته گذشته در مجموع ۲۸۱ پهپاد اوکراین را از بین برده که ۲۹ فروند آنها بر فراز مناطق غربی روسیه منهدم شدند.

همچنین یک روزنامه آمریکایی به اشاره به گرفتار شدن ارتش اوکراین در تله‌های ارتش روسیه نوشت که اینک مقامات ارشد ارتش اوکراین تاکتیک‌های پیشنهادی غرب را عامل این مشکل می‌دانند.

 الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در مصاحبه‌ای که در سوم سپتامبر منتشر شد، اعلام کرد که کی یف از زمان آغاز جنگ در اوکراین، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار کمک نظامی از حامیان غربی اش دریافت کرده است.

125