وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه و مرزهای بین المللی جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا قرایی آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز چهارشنبه در دیدار با ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اشاره به سابقه چند دهه روابط دفاعی و نظامی دو کشور افزود: همکاری‌های دفاعی و نظامی ایران و روسیه همواره با حمایت و پشتوانه رهبران عالی‌رتبه با هدف تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه و نظام بین الملل پیگیری و دنبال شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به تحولات جدید بین‌المللی و تلاش کشورهای مستقل برای ایجاد نظام چند قطبی و عادلانه در برابر رویکردهای یک جانبه گرایانه برخی از کشورها، گفت: رشد و توسعه سازمان های منطقه ای نظیر شانگهای و بریکس، نشانه هایی از تمایل کشورهای جهان به نظام چند قطبی است.

امیر سرتیپ آشتیانی با موفق ارزیابی کردن تجربه همکاری و مشارکت ایران و روسیه در حوزه های منطقه ای از جمله مبارزه با تروریسم در غرب آسیا، شرایط و تحولات منطقه ای و بین المللی را نیازمند مشارکت بر مبنای منافع متقابل و مشترک دانست و تاکید کرد: به طور قطع همکاری های دفاعی و نظامی دوجانبه در چارچوب صلح و امنیت بین الملل پیش خواهد رفت.

ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه نیز با قدردانی از دعوت جمهوری اسلامی ایران، سطح روابط میان دو کشور را راهبردی ارزیابی کرد.

وزیر دفاع روسیه با تاکید بر ارتقای سطح همکاری های راهبردی مسکو - تهران، تعاملات سازنده میان ایران و روسیه را موجب ایجاد ثبات و امنیت در منطقه دانست و تداوم همکاری ها و حرکت در راستای نظام چند قطبی را خواستار شد.

سرگئی شویگو درباره تحولات منطقه ای نیز تصریح کرد: روسیه در مسائل منطقه ای فعال است و همراهی کشور بزرگی همانند ایران می تواند به امنیت و ثبات منطقه کمک کند.

وزیر دفاع روسیه با دعوت رسمی سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به تهران سفر کرده است.

ایران و روسیه در زمینه‌های دوجانبه به ویژه روابط اقتصادی، نظامی و امنیتی و همچنین درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی همانند مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا، اشتراک منافع راهبردی دارند و این از عوامل اصلی همکاری نزدیک دوطرف در سال های اخیر بوده است.

116