دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل گفت: بارها و به طور مداوم هشدار داده‌ایم که وضعیت کاملاً خطرناک است و خطر درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو وجود دارد.

تاکنون ناتو و دیگر حامیان غربی اوکراین بیش از 160 میلیارد دلار کمک نظامی و تسلیحاتی به این کشور ارسال کرده و مجبور به پذیرش میلیونها پناهجو و جنگ زده اوکراینی در کشورهای خود شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پولیانسکی در گفت و گوی زنده با کاربران شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) در خصوص اظهارات تاکر کارلسون روزنامه‌نگار در زمینه احتمال درگیری نظامی بین این دو کشور گفت: اقدامات تهاجمی ایالات متحده در نهایت ممکن است به رویارویی مستقیم بین روسیه و ناتو منجر شود.

دیپلمات روسی ادامه داد ، سال های زیادی است که ایالات متحده بعنوان جنگ افروز شناخته می شود.

پولیانسکی خاطرنشان کرد که ائتلاف آتلانتیک شمالی "بشدت درگیر جنگ در اوکراین است" و نمی توان مطمئن بود که علاوه بر تسلیحات و مهمات، کشورهای غربی ارتش خود را به اوکراین نمی فرستند و مشارکت آنها در برخی اقدامات خاص است.

جنگ اوکراین در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد.

کشورهای اروپایی و غربی به ویژه آمریکا با تشدید فشار تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه و عرضه انواع سلاح‌های سبک و سنگین به کی‌یف، نه تنها گامی در جهت پایان دادن به جنگ اوکراین برنداشتند بلکه بیش از پیش به آتش درگیری ها در این کشور دامن زده‌ اند.

مقام‌های روسی و برخی کارشناسان و رسانه‌های غربی، جنگ اوکراین را جنگ نیابتی میان غرب و روسیه توصیف کرده‌ اند.125