تهران- ایران پرس:رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه هفتم قانون دانش بنیان‌ها تسریع و تکمیل شده است و به سرانجام رسیدن این موضوع به تلاش و پیگیری هر سه قوه و کمک مردم نیازمند است.

اولین رویداد «نظاره جهش تولید دانش‌بنیان»، روز دوشنبه به همت مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این رویداد ملی رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزرای دولت، مسئولان دستگاه‌های اجرایی، فعالان زیست‌بوم نوآوری و اعضای شرکت‌های دانش‌بنیان حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هوشمند سازی، شفاف سازی، مردمی سازی پایه ها و اساس  انقلاب ماست.  فرق ما با جوامع غربی این است که محوریت ما انسان‌ها و مردم هستند ما در جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم معرفت مردم را بالا ببریم و آگاهی بخشی کنیم. 

وی با بیان اینکه فلسفه ما در جمهوری اسلامی مردم هستند، گفت: اعتماد بزرگترین سرمایه اجتماعی ماست و بدون آن قادر به انجام هیچ کاری نخواهیم بود. ممکن است مردم بگویند مجلس شورای اسلامی چه کاری کرده ، مجلس در حوزه قانون گذاری و نظارت وظیفه خود را انجام داده است و کارنامه ما در این بخش شفاف و روشن است.

محمدباقر قالیباف توضیح داد که در برنامه هفتم قانون دانش بنیان ها تسریع و تکمیل شده است و تاکید کرد به سرانجام رسیدن این موضوع به تلاش و پیگیری هر سه قوه و کمک مردم نیازمند است.

رئیس مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که ما اکنون فرصت‌های زیادی را برای حوزه دانش بنیان فراهم می‌کنیم، اما توصیه بنده این است که فعالیت‌های نوآورانه باید نسبت به فعالیت‌های فناورانه اولویت داشته باشد و حرکت رو به جلوی ما به سرعت ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: تصمیم سیاسی بدون تشخیص علمی و تشخیص علمی بدون تصمیم سیاسی نتیجه‌ای ندارد. برای حکمرانی در هر حوزه‌ای باید نگاه فناورانه و شفاف داشته باشیم. اگر با همت دانش بنیان 100 میلیارد هدر رفت سالانه به چرخه اقتصاد بازگردانده شود می‌توانیم گام‌های بزرگی برداریم.

محمدباقر قالیباف تاکید کرد: باید از فرصت‌ها استفاده کنیم؛ حتی اگر دوستانی در خارج از کشور تلاش می‌کنند ما باید با آنها ارتباط برقرار کنیم و برای تقویت بنیه علمی کشور از آنها استفاده کنیم. باید دست به دست هم داده و با پیوند مستحکم حرکت کنیم.

116