کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR) روز سه‌شنبه اعلام کرد: از آغاز جنگ در اوکراین تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بر اساس گزارش سازمان ملل از آغاز حمله نظامی مسکو به کی‌یف در فوریه ۲۰۲۲ تاکنون، در مجموع ۹ هزار و ۴۴۴ نفر از ساکنان غیرنظامی اوکراین کشته و ۱۶ هزار و ۹۴۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

در این گزارش همچنین به این نکته اشاره شده که در مناطقی مانند دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین که درگیری نظامی در آنها جریان دارد، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در هر دو طرف جبهه به‌طور قابل توجهی از کی‌یف و مناطق مرکزی و غربی این کشور بیشتر است.

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در ماه‌های اول جنگ بیشتر بوده است و در بهار و تابستان ۲۰۲۳، ماهانه بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ غیرنظامی جان خود را بر اثر جنگ از دست دادند.

جنگ اوکراین و ارسال تسلیحات کشورهای غربی برای کی‌یف همچنان ادامه دارد.

کشورهای اروپایی و غربی به ویژه آمریکا با تشدید فشار تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه و عرضه انواع سلاح‌های سبک و سنگین به کی‌یف، نه تنها گامی در جهت پایان دادن به جنگ اوکراین برنداشتند بلکه بیش از پیش به آتش درگیری ها در این کشور دامن زده‌ اند.125