دبیر کل سازمان ملل با ابراز تاسف از عدم دستیابی کشورهای شرکت کننده در دهمین کنفرانس بازنگری ان پی تی به سندی نهایی از طریق اجماع و شکست این اجلاس، همه کشورهای جهان را به گفتگو، دیپلماسی و مذاکره با هدف کاهش تنش و خطرات هسته ای فراخواند.

دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) پس از دو سال و نیم تعویق از روز اول آگوست / ۱۰ مرداد با حضور نمایندگان ۱۸۸ کشور عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک آغاز به کار کرده بود  که روز جمعه آخرین روز برگزاری آن بود.

این کنفرانس بدلیل مخالفت روسیه بدون تصویب سند نهایی به کار خود خاتمه داد و ایران نیز از محتوای نامتوازن پیش نویس سند نهایی ابراز نارضایتی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در پی خاتمه یافتن دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) بدون تصویب سند نهایی به دلیل مخالفت روسیه با اجماع، با ابراز تاسف از شکست این کنفرانس در دستیابی به اجماع و استفاده از فرصت کنفرانس برای پیشبرد اهداف ان پی تی، از تعامل صادقانه و معنادار کشورهای شرکت کننده در کنفرانس و به رسمیت شناخته شدن «معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» به عنوان سنگ زیر بنای رژیم جهانی خلع سلاح و عدم اشاعه استقبال کرد.

گوترش با تکرار تاسف و ناامیدی خود از شکست کنفرانس در مقابله با چالش های تهدید کننده امنیت جمعی بشر، خاطر نشان کرد: فضای پرتنش بین‌المللی و افزایش خطر استفاده از سلاح‌ هسته‌ای، چه به صورت تصادفی یا از طریق محاسبات نادرست، نیازمند اقدام فوری و قاطع است.

دبیر کل سازمان ملل با قدردانی از تلاش های «گوستاو زلاویین» رئیس این کنفرانس با دعوت از همه کشورهای جهان به گفتگو، دیپلماسی و مذاکره برای کاهش تنش‌ها و  خطرات هسته‌ای و از بین بردن یکباره تهدیدات هسته‌ای، تاکید کرد: جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای همچنان بالاترین اولویت سازمان ملل در زمینه پرونده خلع سلاح، و هدفی است که همچنان قاطعانه متعهد به آن هستیم. / 114