فردیس- ایران پرس: ابرموشک ایرانی با نام «فتاح» صبح امروز سه شنبه در یکی از پایگاه های نیروی هوا فضای سپاه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایران پرس، موشک «هایپرسونیک» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «فتاح» صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ستاد این نیرو رونمایی شد.

 

Gallery

 

 

 

مشخصات موشک هایپرسونیک «فتاح»

برد این موشک ۱۴۰۰کیلومتر است. سر جنگی این موشک دارای موتور کروی سوخت جامد بوده و نازل متحرک است که قابلیت مانور در همه جهات و دورانی را دارد. سرعت این موشک 13 الی 15 ماخ ( سرعت صوت) است. نام این موشک توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده است.

موشک های هایپرسونیک جزو جدیدترین تسلیحات و تجهیزات هستند که امروزه توسط کشورهای همچون آمریکا، روسیه و چین تولید و به کارگرفته می‌شوند.

سرعت موشک‌های هایپرسونیک در هنگام حرکت بین 5 تا 25 برابر صوت اعلام شده که در بازه 1.6 تا 8 کیلومتر بر ثانیه است. به عبارتی باید گفت که حداقل سرعت موشک های هایپرسونیک 3 هزار و 500 مایل بر ساعت(5 هزار و 633 کیلومتر بر ساعت) است یعنی چیزی در حدود یک مایل بر ثانیه(یک هزار و 600 کیلومتر بر ساعت).

سرعت مافوق صوت(5 تا 25 سرعت صوت)، مسدودکردن امواج رادیویی، مانورپذیری بالا و تغییر مسیر، رادارگریز و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر عمده ویژگی موشک‌های هایپرسونیک است.

این موشک ها برای انهدام اهدافی به کار می روند که در فواصل دور قرار دارند و یا اهدافی که باید به سرعت منهدم شوند. جنگنده‌های استراتژیک مانند B-52 و سامانه‌های دفاع موشکی در دوردست جزو این اهداف هستند.

موتور موشک‌های هایپرسونیک جزو موتورهای اسکرم‌جت هستند که می‌توانند آن‌ها را به سرعت‌های بالاتر برای اصابت به اهداف برسانند.

 

بیشتر بخوانید:

سردار حاجی زاده: موشک هایپرسونیک به زودی رونمایی می‌شود

بازتاب گسترده دستیابی ایران به موشک «هایپرسونیک» در رسانه های جهان

 

اولین تصویر منتشر شده از موشک فتاح
اولین تصویر منتشر شده از موشک فتاح
اولین تصویر منتشر شده از موشک فتاح
اولین تصویر منتشر شده از موشک فتاح