بشار اسد رئیس جمهور سوریه پنجشنبه شب در سخنانی با انتقاد از سیاست‌های کشورهای غربی علیه این کشور، گفت: غرب جهان را به جنگل تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بشار اسد در سخنرانی به مناسبت روز جهانی معلم در جمع معلمان، مدرسان و کادر آموزشی و تربیتی سوریه، افزود: سیاستی که غرب به دنبال آن است، سیاست قدرت و تبدیل جهان به جنگل است.

اسد با بیان اینکه غرب پول‌های روسیه، سوریه و لیبی را مصادره کرد، پس آزادی مالکیت کجاست؟، گفت: غرب هر چیزی که می گوید دروغ است و فقط به فکر تسلط و غارت جهان است.

او ادامه داد: غرب ثابت کرد که به حقوق بین الملل توجهی ندارد و نهادهای حقوق بین الملل را زیر پا گذاشت و جهان را به جنگل تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه غرب در دروغگویی و فریبکاری مهارت بیشتری پیدا کرده است، گفت: جنگ اوکراین غرب را در مقابل طرفدارانش رسوا کرد.

رئیس جمهور سوریه پیشتر در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، از حمله نظامی روسیه به اوکراین حمایت کرده بود.

بشار اسد اقدامات تحریک آمیز آمریکا و کشورهای غربی ضد روسیه را محکوم و تصریح کرد، این گونه اقدامات آمریکا و کشورهای غربی تنها موجب بی ثباتی می‌شود.

روسیه در ماه‌های گذشته با هشدار درباره توسعه طلبی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شرق اروپا، پیشنهادات ضمانت امنیتی را به آمریکا و ناتو ارائه داد اما این پیشنهادات رد شدند.

همزمان با درخواست‌های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ها، حمله نظامی روسیه به اوکراین از 24 فوریه و با دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه آغاز شده است.

درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد و امروز وارد بیست و سومین روز خود شده است.

سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه درحال افزایش است.125