دولت روسیه در پاسخ به نهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه مسکو، شمار دیگری از مقام‌های اروپایی را تحریم کرد.

نمایندگان بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا ماه گذشته نهمین بسته تحریمی جدیدی علیه روسیه اعمال و تحریم‌ها و محدودیت‌های قبلی علیه اتباع روسیه را گسترش دادند.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، آمریکا و متحدانش تحریم ها و فشارها علیه روسیه را به شدت افزایش داده اند. روسیه نیز در پاسخ شمار زیادی از مقامات این کشورها را تحریم کرده است.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرگزاری ایران‌پرس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای همچنین اقدام اتحادیه اروپا را در زدن برچسب "حامی تروریسم" به دولت مسکو، محکوم کرد.

بنا به اعلام دولت روسیه همچنین مسئولان نهادهای انتظامی اتحادیه اروپا که در آموزش نیروهای مسلح اوکراین مشارکت داشته‌اند، دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های بازرگانی اروپایی که تولید کننده و یا تامین کننده تجهیزات نظامی و تسلیحاتی به اوکراین هستند و یا آن دسته از شهروندان اروپایی که لفاظی‌هایی علیه روسیه به زبان آورده باشند، تحریم می‌شوند.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: این محدودیت‌ها و تحریم‌ها همچنین شامل اعضای پارلمان اروپا نیز می‌شود که روسیه را حامی تروریسم خوانده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین هشدار داد هرگونه اقدام غیردوستانه کشورهای غربی را با اقدامات به موقع و متناسب مقابله به مثل خواهد کرد.

در همین حال، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شامگاه سه‌شنبه از قانونگذاران روس خواست قانونی را تصویب کنند که به طور رسمی به مشارکت این کشور در ۲۱ معاهده و منشور مرتبط با شورای اروپا پایان می‌دهد.

از جمله ۲۱ معاهده‌ای که روسیه قصد خروج از آنها را دارد می‌توان به منشور شورای اروپا (CoE)، کنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی، کنوانسیون اروپایی برای سرکوب تروریسم و منشور اروپایی دولت‌های محلی اشاره کرد. روسیه با خروج از CoE همچنین مصونیت‌ها و امتیازات این منشور را از دست خواهد داد.

تصمیم مسکو برای خروج از معاهدات به دنبال تصمیم شورای اروپا برای اخراج روسیه از نهادهای صورت می گیرد.

جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی‌ اش یازدهمین ماه خود را می گذراند و ارسال تسلیحات کشورهای غربی برای اوکراین همچنان ادامه دارد.

مقام‌های روسی و برخی کارشناسان و رسانه‌های غربی، جنگ اوکراین را جنگ نیابتی میان غرب و روسیه توصیف کرده‌اند.125