کمیسیون انتخابات لیبی اعلام کرده است انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که قرار بود امروز 24 دسامبر برگزار شود به مدت یک ماه به تعویق افتاده و روز 24 ژانویه برگزار خواهد شد.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری ایران پرس، یک کمیسیون پارلمانی که وظیفه‌اش نظارت بر انتخابات است اعلام کرد نمی‌تواند طبق برنامه، انتخابات را برگزار کرد.

الهادی الصغیر، رئیس این کمیسیون در نامه‌ای به رئیس پارلمان نوشته است: «بعد از مطالعه گزارش‌های فنی، قضایی و اطلاعاتی، به اطلاع شما می‌رسانیم که برگزاری انتخابات در تاریخ 24 دسامبر ممکن نیست.»

چند روز پیش کمیسیون عالی انتخابات، در اقدامی که در تعویق انتخابات اثر مستقیم گذاشته، بدون اینکه لیست نهایی نامزدها مشخص شود، ‌تمامی کمیسیون‌های انتخاباتی را در سراسر کشور تعطیل کرد.

از چند روز پیش گمانه‌زنی درباره احتمال تعویق انتخابات مطرح بوده اما مشکل این بود که بین کمیسیون پارلمانی و کمیسیون عالی انتخاباتی بر سر اینکه چه‌کسی باید تعویق انتخابات را اعلام کند اختلاف نظر وجود داشت.

تعویق انتخابات بعد از ماه‌ها آماده‌سازی و چند دور مذاکرات بین‌المللی اتفاق می‌افتد و ضربه‌ای سنگین به تلاش‌ها برای پایان دادن به 10سال آشوب در این کشور به شمار می‌رود.

لیبی از سال 2014 تاکنون با حاکمیت دوگانه مواجه است و دو دولت و دو مجلس در طرابلس، پایتخت، و طبرق، شرق این کشور مستقر است.

عربستان سعودی، مصر و امارات از حامیان اصلی دولت طبرق هستند که تحت حمایت خلیفه حفتر قرار دارد و ترکیه و قطر نیز از حامیان اصلی دولت مستقر در طرابلس هستند. 

قدرت‌های غربی که در سال 2011 در قالب اصل «مسئولیت برای حمایت» به لیبی حمله کردند و در جنگ 9 ماهه این کشور حضور داشتند، اکنون موضع منسجم و شفافی ندارند.

سازمان ملل متحد دولت مستقر در طرابلس را دولت مشروع می‌داند، اما خواستار تعامل این دولت با خلیفه حفتر و دولت طبرق است. 

سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی و همچنین خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی دو تن از نامزدهای سرشناس انتخابات ریاست جمهوری لیبی هستند. // 114

بیشتر بخوانید:

تعویق زمان انتشار لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری لیبی

لغو محرومیت ژنرال «خلیفه حفتر» برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری لیبی