صنعا- ایران‌پرس: دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن تاکید کرد که صنعاء از هرگونه تفاهم و توافقی بین کشورهای عربی و اسلامی حمایت می‌کند که امری طبیعی است.

«یاسر الحوری» در گفت‌وگوی‌ اختصاصی با خبرگزاری‌ ایران‌پرس در صنعا درباره اهمیت توافق ایران و عربستان گفت: لازم است بین کشورهای عربی و اسلامی روابط دیپلماتیک دوجانبه‌ وجود داشته باشد.

دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن تاکید کرد: موجودیت رژیم صهیونیستی و اشغالگری آمریکا سبب ایجاد شکاف بین کشورهای اسلامی شده است و نگاه صنعاء به‌وجود روابط بین کشورهای عربی این است که داشتن این روابط امری خوب و طبیعی است.

یاسر الحوری درباره موضوع یمن نیز اظهار کرد: پرونده یمن موضوع جدایی است و تفاهم صنعاء با ریاض مساله مستلقی است و به تفاهم‌های دیگر ارتباطی ندارد که البته یمن حصول چنین تفاهم‌هایی (ایران و عربستان) را تشویق می‌کند.

این مسئول یمنی تاکید کرد: یمن به‌سبب اینکه با جمهوری اسلامی ایران روابط  دیپلماتیک دارد، متهم می‌شد اما اکنون عربستان خود با ایران روابط برقرار کرده است.

دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن گفت: روابط یمن با ایران درچارچوب حُسن‌همجواری و روابط دوجانبه است؛ از این‌رو، نباید گفته شود که چرا یمن با ایران، عراق، لبنان و یا هر کشوری دیگری روابط دیپلماتیک دارد.

یاسر الحوری اظهار کرد: چنین روابطی با عربستان نیز باید باشد اما این، عربستان بود که یمن را هدف تجاوزگری قرار داد و سبب تیره شدن روابط شد.

دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن گفت: اگر عربستان به این نتیجه برسد که با هر یک از کشورهای اسلامی و عربی روابط دیپلماتیک داشته باشد و تحت تاثیر آمریکا یا رژیم صهیونیستی قرار نداشته باشد، یمن اعلام می‌کند، چنین روابطی باید وجود داشته باشد و أساسا روابط باید مبتنی بر حُسن‌همجواری و منافع مشترک باشد.

دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن تصریح کرد: صنعاء از روابط و دیدارها (بین ایران و عربستان) حمایت و تاکید می‌کند، این دیدار و گفت وگوها نشان می‌دهد، یمن وابسته به هیچ‌کسی نیست و روابط آن با ایران درچارچوب مولفه‌های اسلامی و دوستانه است.

بیشتر بخوانید: 

پایان بن بست ۷ ساله در روابط ایران و عربستان

از سرگیری روابط با عربستان، دستیابی به آتش‌بس در یمن را سرعت می‌بخشد

الزهار: توافق ایران و عربستان به‌نفع مقاومت است