رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری اندونزی ضمن اشاره به هدفگذاری انجام شده برای رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به رقم 20 میلیارد دلار گفت، تهران و جاکارتا تصمیم گرفته‌اند مبادلات خود را با ارزهای ملی انجام دهند.

«سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه در راستای گسترش و تعمیق تعاملات اقتصادی و سیاسی با کشورهای آسیایی برای یک سفر دو روزه عازم اندونزی شد. رئیس جمهور صبح امروز سه شنبه در محل کاخ مردکا در جاکارتا پایتخت اندونزی مورد استقبال رسمی «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی قرار گرفت. روسای جمهور دو کشور سپس در نشستی دوجانبه مهمترین موضوعات فیمابین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سید ابراهیم رئیسی» در ادامه برنامه‌های سفر رسمی به اندونزی، پیش از ظهر امروز سه‌شنبه به وقت محلی در نشست مطبوعاتی مشترک با «جوکو ویدودو» با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در این سفر گام‌های بلندی در جهت توسعه روابط ایران با اندونزی برداشته شود، اعلام کرد: دو کشور در 70 سال سپری شده از برقراری روابط دیپلماتیک، همواره تعاملات خوبی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و منطقه‌ای و بین‌المللی داشته‌اند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به هدفگذاری انجام شده برای رساندن حجم مبادلات تجاری تهران و جاکارتا به رقم 20 میلیارد دلار افزود: البته ایران و اندونزی تصمیم گرفته‌اند که مبادلات خود را با ارزهای ملی انجام دهند.

«سید ابراهیم رئیسی» اظهار داشت: امروز مقامات جمهوری اسلامی ایران و اندونزی اسناد متعددی برای همکاری در حوزه‌های مختلف امضا کردند که نشان‌دهنده عزم و اراده آنها برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها است.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با وجود فشارها و تحریم‌های ظالمانه با همت متخصصین جوان خود گام‌های ارزشمندی در جهت رشد علم و فناوری و نیز توسعه اقتصادی برداشته است، تصریح کرد: تحریم‌ها و تهدیدها به هیچ عنوان نتوانسته ایران را متوقف کند.

«سید ابراهیم رئیسی» همکاری و ارتباط با کشورهای مسلمان، همسایه و همسو را اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران عنوان و خاطرنشان کرد: گسترش روابط با اندونزی به عنوان یکی از کشورهای مهم و موثر در آسیا و جهان که در سازمان‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی عضویت دارد، برای ایران اهمیت زیادی دارد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اندونزی و ایران نسبت به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مسئله فلسطین و وضعیت افغانستان دیدگاه‌های مشترکی دارند، گفت: ایران و اندونزی به حمایت از حقوق مردم فلسطین تا آزادی قدس شریف متعهد و پایبند هستند. همچنین دیدگاه ایران و اندونزی درباره ضرورت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و مذاهب را نمایندگی کرده و در جهت احقاق حقوق همه مردم این کشور گام بردارد، یکسان است.

«سید ابراهیم رئیسی» افزود: امروز زنان و دختران در جمهوری اسلامی ایران در شئون و عرصه‌های مختلف حضور موثر و موفقی دارند و باعث افتخارآفرینی برای کشورمان شده‌ اند، معتقدیم زنان و دختران افغان نیز این توانمندی را دارند که برای کشورشان و امت اسلامی افتخارآفرینی کنند و باید امکان فعالیت‌های اجتماعی از جمله بهره‌مندی از فرصت‌های آموزشی برای آنان فراهم شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دو دهه حضور آمریکا در افغانستان ثمره‌ای جز ویرانی و کشتار و از جمله 35 هزار کودک معلول نداشت، اظهار داشت: ایران و اندونزی در مسائل منطقه‌ ای و بین‌ المللی قائل به مبارزه جدی با یکجانبه‌ گرایی هستند.

«سید ابراهیم رئیسی» در پایان با بیان اینکه ایران و اندونزی زمینه‌ها و ظرفیت‌های متنوع و فراوانی برای ارتقای سطح روابط خود دارند، اظهار امیدواری کرد که این سفر بتواند در جهت گسترش تعاملات فیمابین دو کشور بزرگ و قدرتمند اسلامی در منطقه و جهان تاثیرات سازنده‌ای داشته باشد و آثار آن با سفر متقابل رئیس جمهوری اندونزی به تهران کامل شود.

115

بیشتر بخوانید:

امضای 11 سند همکاری میان ایران و اندونزی/ دو کشور به توافق‌نامه تجارت ترجیحی دست یافتند