"سیدابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار با "فومیو کیشیدا" نخست‌ وزیر ژاپن در نیویورک، روابط دو کشور را دوستانه و دیرینه خواند و گفت: "ضروری است با یافتن راه‌های ابتکاری از اثرگذاری تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا بر روابط دو کشور جلوگیری کنیم."

ایران و ژاپن با سابقه بیش از 90 سال روابط سیاسی و اقتصادی، مناسبات خوبی با یکدیگر دارند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "رئیسی" در این دیدار با بیان اینکه ارتباطات اقتصادی و تجاری ایران با بسیاری از کشورهای دنیا در حال توسعه است، افزود، با توجه به سوابق طولانی همکاری‌های ایران و ژاپن و زمینه‌های متعدد، روابط دو کشور می‌تواند به شکل روزافزون تقویت شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه با گرامیداشت یاد "آبه شینزو" نخست‌وزیر فقید ژاپن خاطرنشان کرد، وی تلاش و علاقه زیادی برای افزایش همکاری‌های دو کشور داشت.

رئیسی در این دیدار همچنین به خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  که مورد سرزنش همه دنیا قرار گرفت اشاره کرد و گفت: سخن جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای  کاملاً منطقی و قابل دفاع است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایران برای دستیابی به یک توافق عادلانه آماده است افزود، باتوجه به سابقه منفی آمریکا، ضروری است تضمین‌هایی اخذ شود که از تکرار آن تجربه تلخ جلوگیری کند.

رئیسی در ادامه ارتباطات و گفت وگوهای منطقه‌ای ایران را رو به پیشرفت دانست و گفت: لازمه موفقیت این گفت وگوها دخالت نکردن بیگانگان در مسائل منطقه و واگذار کردن مسائل کشورهای منطقه به خود آنها است.

نخست‌وزیر ژاپن نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از این ملاقات و یادآوری خاطرات خوب خود از سفر به ایران در سال‌های گذشته، به همکاری‌های جاری دو کشور در بخش‌های سلامت، آب، محیط زیست و پیشگیری از بحران اشاره کرد و گفت: آماده افزایش همکاری‌ها با ایران در بخش‌های مختلف هستیم و به تلاش‌های جاری برای دستیابی به توافق هسته‌ای احترام می‌گذاریم.

120