در حالی که راست افراطی در کشورهای اروپایی تلاش می کند به بهانه حملات تروریستی حملات خود را به مسلمانان افزایش دهد، نتیجه یک تحقیق نشان می دهد در پانزده سال گذشته، عملیات تروریستی اسلام ستیزان راست افراطی در اروپا ده ها کشته برجای گذاشته است.

روزنامه فرانسوی لوموند پس از تحقیق در باره عملیات تروریستی انجام گرفته در اروپا از ابتدای سال دو هزار و دو، دیروز چهارشنبه گزارشی منتشر کرد. نکته قابل تامل در این گزارش، مشاهده راست افراطی در فهرست عاملان حملات تروریستی در اروپاست. تحقیقات نشان می دهد که اقدامات راستگرایان افراطی در اروپا در این دوره زمانی به کشته شدن 90 نفر منجر شده است.

لوموند در ادامه این گزارش افزود: سوء قصد تروریستی مرگبار در بازار نوئل در برلین در نوزدهم دسامبر سال جاری، آخرین حمله از در فهرست حملات تروریستی انجام گرفته در اروپا قلمداد می شود. از ابتدای سال دو هزار و یک تا کنون، دو هزار و دویست نفر در حملات تروریستی در اروپا کشته شده اند. سوء قصدهای تروریستی در این پانزده سال، هشت هزار و یک صد زخمی نیز برجای گذاشته است.

بالاترین تعداد حملات تروریستی را گروه های القاعده و داعش انجام داده و بیشترین قربانیان نیز نتیجه اقدامات تروریستی این دو گروه بوده است. سوء قصدهای تروریستی مادرید و لندن به ترتیب در سال های دو هزار و چهار و دو هزار و پنج که القاعده مسئولیت آن ها را بر عهده گرفت، بزرگترین عملیات تروریستی در  این پانزده سال تلقی می شوند. داعشی ها، در سال های اخیر بیشترین عملیات تروریستی را در اروپا مرتکب شده اند. اعضای این گروه در سال دو هزار و پانزده، فرانسه را به عنوان اصلی ترین هدف خود برگزیدند که آخرین آن ها کشتار شهر نیس در چهاردهم ماه ژوئیه سال جاری رخ داد. در این اقدام تروریستی هشتاد و شش نفر جان باختند.

لوموند در این گزارش، علاوه بر راست افراطی اروپایی، از استقلال طلبان چچن و کُرد نیز به عنوان عاملان اقدامات تروریستی در اروپا نام برده است.