میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین بر اهمیت تداوم گفت و گوهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اولیانوف روز شنبه در توئیتی در پاسخ به توئیت کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین نوشت: ادامه تماس ها و گفت و گوهای بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بویژه در مرحله کنونی که می توانیم انتظار احیای کامل برجام و لغو تحریم ها در آینده نزدیک را داشته باشیم، اهمیت خاص دارد.  

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: ماسیمو آپارو، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته جاری به ایران سفر می کند.

غریب آبادی با بیان اینکه آپارو همچنین یکی از بازرسان مصوب برای ایران نیز محسوب می شود، گفت که بازدید وی در راستای فعالیت های روتین پادمانی و در چارچوب موافقت نامه جامع پادمان است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین افزود: اگرچه با آژانس در تماس مداوم هستیم، اما هیچ برنامه گفت و گویی برای وی در تهران پیش بینی نشده است.

24 ژوئن توافق تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایان رسید؛ توافقی که ابتدا در اسفند ماه پارسال به مدت سه ماه امضا و پس از اتمام آن برای یک ماه دیگر تمدید شد به آن امید که در این مدت تحریم ها برداشته شود. جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی که طرف غربی بر ادامه تحریم و تنگنا پافشاری می کند، از تمدید آن برای سومین بار خودداری کرده است.

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه 25 ژوئن در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران به درخواست این سازمان در مورد تمدید پیمان موقت نظارت اتمی، پاسخ نداده است.

در واکنش به بیانیه دبیر کل این سازمان، غریب آبادی همان روز با تاکید بر اینکه «جمهوری اسلامی الزامی برای تمدید تفاهم با آژانس ندارد»، اظهار کرد: آژانس هیچ‌گونه وظیفه‌ای برای ارائه گزارش (به شورای حکام این نهاد بین‌المللی) در مورد تفاهم منقضی شده مشترک و ثبت داده‌ها نداشته و ندارد.

کاهش همکاری ایران و آژانس به مصوبه 23 فوریه 2021، مجلس شورای اسلامی برمی گردد که نمایندگان مجلس، کلیات و جزییات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را به تصویب رساندند که پس از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل و از سوی دولت لازم الاجرا شد. 125