ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مورد پیامدهای سیاست ها و اقدامات ماجراجویانه آمریکا به دولت اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، زاخارووا روز دوشنبه در صفحه فیس بوک نوشت: رژیم حاکم بر کی یف که به خواسته‌های سیاستمداران آمریکایی گوش می‌دهد باید سرنوشت عراق، سوریه، لیبی و سایر کشورهایی که مورد تهاجم آمریکا قرار گرفتند را به یاد داشته باشد.

وی افزود: آنها (سیاستمداران آمریکایی) گستاخانه در سطح جهانی به سراغ کشورها می‌روند و سرنوشت ملت‌ها را به تباهی می‌کشند و پای آنها به هر کجا که می‌رسد مرگ و هرج و مرج به همراه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: رژیم اوکراین باید به این نکته توجه کند که اگر حتی افراد آن بخواهند شریک این اعمال ننگین آمریکا شوند، چنین نقشی به آنها داده نخواهد شد. 

روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد؛ غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین، روسیه را بارها تحریم کرده است؛ اما مسکو این ادعای غرب را رد می‌کند.

در ماه‌های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف‌آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، روابط ناتو با روسیه دچار تنش شده است.

آمریکا و ناتو که همواره به دنبال سلطه‌جویی هستند، سالیان درازی است که نیروهای خود را در کشورهای اطراف روسیه مستقر کرده‌اند و اخیرا هم با لفاظی های تحریک کننده، در حالیکه مقامات مسکو به صراحت اعلام کرده‌اند برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارند، به شدت بر حضور خود و همچنین ارسال جنگ‌افزارهای ساخت خود به این منطقه افزوده‌اند.125