وزارت دفاع طالبان افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد: حکومت افغانستان همواره خواهان روابط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران بوده و متعهد به همکاری های بیشتر در زمینه های مختلف است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بدنبال پیگیری های اخیر مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران درخصوص حقابه رودخانه هیرمند، سایت رسمی وزارت دفاع حکومت طالبان افغانستان از ملاقات مالی خان صدیق معاون ستاد ارتش حکومت طالبان با بهرام حسینی مطلق معاون ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در کابل خبر داد.

در گزارش رسمی وزارت دفاع حکومت طالبان آمده است: مالی خان صدیق ضمن خوش آمد گویی به هیأت ایرانی، به همکاری ها و روابط حسنه دو کشور همسایه اشاره کرده و گفت حکومت افغانستان همواره خواهان روابط نیک با جمهوری اسلامی ایران بوده و متعهد به همکاری های بیشتر در زمینه های مختلف می باشد.

در این گزارش همچنین آمده است: در ادامه این ملاقات، دو طرف درباره مسایل مرزی، تقویت همکاری‌های مشترک و حل مشکلات از طریق مراجع ذیربط و گفت و گو تاکید کردند.

این خبر بازتاب زیادی در رسانه های فارسی زبان معاند جمهوری اسلامی ایران داشت و بیشتر این رسانه ها در تیتر خبرها و گزارش های خود از سفر این مقام ایرانی به کابل، از واژه های نظیر ادامه تنش و افزایش تنش میان ایران و افغانستان با هدف بهره برداری از برخی مسائل اخیر علیه روابط دو کشور همسایه استفاده کردند.

ایران و افغانستان از دهه ۵۰ شمسی (معاهده ۱۳۵۱) با یکدیگر تفاهم نامه اختصاص ۲۶ متر مکعب در ثانیه از آب رودخانه هیرمند به ایران را به امضا رسانده‌اند که این قرارداد همچنان به قوت خود باقی است.

براساس این معاهده، حقابه‌ ایران ۲۶ متر مکعب در ثانیه برای سال‌های معمولی و نرمال آبی است. در این معاهده سال معمولی و نرمال آبی تعریف شده که بر این اساس یک سال نرمال آبی در حوزه دریایی هیرمند چیزی حدود ۶.۵ میلیارد متر مکعب است. بر اساس محاسبات انجام شده، حقابه ایران سالانه به ۸۲۰ میلیون متر مکعب می‌رسد.

116