کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی»، طرح چند بندی برای حل بحران کنونی این کشور ارائه و بر تلاش همه گروه‌های سیاسی در این راستا تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، کمیته هماهنگی شیعیان عراق (الاطار التنسیقی) در بیانیه ای اعلام کرد، باید مسئولان قضایی، تمامی شکایت‌ها و اعتراضاتی را که درباره نتایج انتخابات پارلمانی وجود دارد، بررسی و به آن رسیدگی و از مسیرهای قانونی حمایت کنند.

بر اساس بیانیه کمیته هماهنگی شیعیان عراق، مکانیزم‌های دقیقی برای مقابله با فساد، افزایش نرخ دلار، فعالسازی بخش‌های کشاورزی و صنعت، تشویق سرمایه گذاری، بخش خصوصی و مقابله با بحران جدی آب تدوین شده و رفع مشکلات اساسی شهروندان، ارتقا سطح اقتصادی درنظر گرفته شود.

همچنین حفظ سازمان الحشد الشعبی، ارتقای سطح توانمندی‌های رزمی نیروهای مسلح از جمله ارتش، پلیس فدرال، سازمان مبارزه با تروریسم و حمایت از تمامی دستگاه های امنیتی نیز یکی دیگر از راهکارهای کمتیه شیعیان عراق است.

کمیته هماهنگی شیعیان با اشاره به اینکه، مخالفت سیاسی، حق تضمین شده برای تمامی گروههاست تصریح کرد، رؤسای سه قوه، با توافق گروههای سیاسی و رعایت عرف قانون اساسی تعیین می‌شوند و همه شرکای سیاسی باید برای دستیابی به راه حل، تلاش کنند.

در همین خصوص، «احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح عراق گفت: کمیته هماهنگی شیعیان و فراکسیون صدر، دولت آینده را تشکیل خواهند داد. 

احزاب شیعه ماه گذشته جلسه‌ای مشترک با ائتلاف صدر برگزار و توافق کردند که نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان این کشور از منصب خود کنار بروند و برای یک دوره دیگر، تکرار نشوند.

انتخابات عراق در ماه اکتبر برگزار شد. کمیته هماهنگی شیعیان عراق پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، تأکید کرد بر اساس ادله‌ای که دارد، نتایج را قبول ندارد و معتقد است نتیجه انتخابات دستکاری شده است.

117

بیشتر بخوانید:

تداوم ابهام در نتایج انتخابات پارلمانی عراق و تبعات آن