ایران پرس: هزاران نفر از هواداران «اکرم امام اوغلو» شهردار استانبول برای دومین روز متوالی در اعتراض به حکم حبس و ممنوعیت فعالیت سیاسی وی به خیابان ها آمدند و خواستار کناره گیری «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از قدرت شدند.

اعلام حکم دادگاه استانبول در خصوص شهردار این شهر باعث شده است مخالفان اردوغان - باغچلی به خیابان‌های استانبول بیایند و حمایت خود از امام اوغلو و اعتراض خود به اردوغان را آشکارا نشان دهند.

امام اوغلو به دلیل آنچه دادگاه ترکیه توهین به مقامات این کشور خوانده، به دو سال و هفت  ماه و 15 روز حبس و ممنوعیت فعالیت سیاسی محکوم شده است.

این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه و هم ائتلافی‌اش «دولت باغچلی» تاکنون در سخنرانی‌های خود بارها رقبای شان را نواخته‌اند و به آن‌ها اتهام زده‌اند اما اکنون امام‌اوغلو به دلیل «احمق» خطاب کردن ابطال کنندگان انتخابات شهرداری استانبول در جریان سخنرانی مربوط به سه سال قبل، در آستانه شکل گیری فضای انتخاباتی در ترکیه مورد پیگرد قضایی قرار گرفته است.

این حکم در صورت تایید در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور، قطعی می شود و می تواند سرنوشت یکی از رجال سیاسی مهم ترکیه را تغییر دهد. اما هنوز احتمال و امید وجود دارد که «زُهدی اصلان» رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه، این حکم را باطل کند.

گرچه «زهدی اصلان» هم بارها مورد غضب اردوغان و شریک او دولت باغچلی قرار گرفته است و آنان مکررا اعلام کرده اند، ترکیه نیازی به دیوانعالی و دادگاه قانون اساسی ندارد و این دادگاه باید تعطیل شود.

در شرایطی که اغلب نظرسنجی های معتبر ترکیه نزول محبوبیت ائتلاف جمهور (اردوغان-باغچلی) را نشان می‌دهند و از سوی دیگر در دو انتخابات پشت سر هم اکرم امام‌ اوغلوی جوان در مقابل کاندیدای مشهور ائتلاف جمهور یعنی «بینالی یلدریم» رأی شهروندان استانبول را به دست آورد و به عنوان کسی که در منطقه حاشیه کلانشهر استانبول یعنی «بیلیک دوزو» سابقه شهرداری داشت به کاخ شهرداری استانبول وارد شد.

اکرم امام اوغلو سال 2018 و 2019 در دو انتخابات پشت سر هم با حمایت ائتلاف ملت، صاحب منصبی شد که پیشتر اردوغان رهبر بلامنازع دو دهه گذشته ترکیه فعالیت جدی اش را از آنجا شروع کرده بود و از همان ابتدا به عنوان گزینه بدیل اپوزیسیون برای رقابت با اردوغان مطرح شد.

اما عدم توافق شش حزب مخالف اردوغان تاکنون باعث شده است به گزینه مشترکی در مقابل وی نرسند گرچه این سناریو نیز مطرح است که تعمدا گزینه توافقی مشخص و‌ محرز نمی‌شود تا ائتلاف جمهور نتواند او را قبل از آغاز رقابت‌ها از میدان به در کند.

با این حال امام‌اوغلو به عنوان عضو حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، اکنون توجه سران سایر احزاب را نیز به خود جلب کرده است‌. دیروز (پنجشنبه)، «مرال آکشنر» رهبر حزب خوب، در سخنرانی میان معترضان به حکم امام اوغلو و در حمایت از وی گفت: "استبداد، ظلم و بی عدالتی را ریشه کن خواهیم کرد."

بر اساس نظر سنجی‌های اخیر ترکیه، شهردار استانبول از معدود سران اپوزیسیون است که به لحاظ پایگاه اجتماعی شانس بالایی برای رقابت در انتخابات ژوئن 2023 دارد. اکنون این حکم دادگاه استانبول هم به عنوان یک پیشران امام‌ اوغلو را به صدر اخبار و تحولات داخلی ترکیه آورده است.

در این باره «بلنت آرنچ» از مؤسسان حزب عدالت و توسعه و رئیس اسبق پارلمان ترکیه، صدور حکم دادگاه در مورد شهردار استانبول را شرم ­آور دانسته و گفته: "قرار بود در انتخابات آتی، رقیب جناب اردوغان، توسط شش حزب مخالف معرفی شود و آنان، در توافق با هم، فردی را به عنوان نامزد مشترک معرفی کنند تا شاید به زحمت بتواند رای بگیرد. اما حالا، قاضی، با این حکم بی معنی و غیرقانونی، رقیب را مشخص کرد! صدور این حکم، چنان مردم را خشمگین می کند که عملا، اکرم امام اوغلو را به یک قهرمان و رقیب قدرتمند معرفی کرده و میلیونها رای را نثار او خواهد کرد!"

در یک نگاه کلی می‌توان گفت، علاوه بر تشدید انتقادات به دولت اردوغان تحت عنوان «فشار به دستگاه قضایی برای مقاصد سیاسی» در جامعه ترکیه، چنانچه محکومیت اکرم امام اوغلو توسط دادگاه عالی ابطال شود، به طور چشمگیری شانس ورودش به «آک سارای» و رقابت نفسگیر با اردوغان افزایش می یابد.

اما در صورت تداوم و تأیید حکم محکومیت وی، قطبیت سیاسی در جامعه ترکیه پیش از انتخابات 2023 بالا می‌رود و امام اوغلو می‌تواند نقش برجسته‌ای در تنزل آرای ائتلاف جمهور بازی کند گرچه در آن حالت ظهور کاندیدای توافقی با شانس بالای پیروزی در میان شش حزب اپوزیسیون با موانع جدی روبرو می شود. بنابراین صدور محکومیت قضایی برای امام‌اوغلو در این مقطع، قماری بزرگ در سیاست ترکیه به شمار می‌آید و می‌تواند سرنوشت انتخابات این کشور را دستخوش تغییر کند.

نویسنده: هوشنگ شیخی

117