ایران پرس: کشورهای غربی پس از شعله ور شدن درگیری اسرائیل و فلسطینی ها در روزهای اخیر بدون توجه به اقدامات جنایت کارانه رژیم صهیونیستی به ویژه حملات هوایی و بمباران گسترده باریکه غزه صرفا به محکوم کردن اقدام گروههای جهادی فلسطین در موشک باران فلسطین اشغالی پرداخته اند.

اکنون در گامی جدید برخی از دولت های اروپایی در همراهی با تل آویو، رسما برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در این کشورها را ممنوع اعلام کرده اند.

«استفن سایبرت» سخنگوی «آنگلامرکل» صدراعظم آلمان به رغم حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه باریکه غزه در روزهای اخیر، هشدار داد: "دولت آلمان اعتراضات ضد صهیونیستی در خاک این کشور را تحمل نمی‌کند."

سایبرت اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی را دفاع از خود خواند و مدعی شد: "اسرائیل حق دفاع از خود در برابر حملات را دارد." دولت آلمان نیز روز چهارشنبه هم حملات راکتی مقاومت فلسطین از نوار غزه در واکنش به تجاوزهای رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و مدعی توجیه ناپذیری این حملات شد.

پیشتر دولت فرانسه هم تظاهرات مردمی برای حمایت از فلسطینی‌ها را که قرار است روز شنبه 15 مه برگزار شود، ممنوع کرد.

«ژرارد درمانین» وزیر کشور فرانسه در واکنش به فراخوان برگزاری تظاهرات در روز شنبه در حمایت از فلسطینیان در حساب توئیتری خود نوشت: "از رئیس پلیس پاریس خواستم که تظاهرات روز شنبه در ارتباط با تنشهای اخیر در غرب آسیا (درگیری رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها) را ممنوع کند."

پلیس منطقه‌ای پاریس نیز با انتشار بیانیه‌ای ممنوعیت تظاهرات روز شنبه را اعلام کرد. در واکنش به این اقدام جانبدارانه دولت فرانسه از اسرائیل، بسیاری از کاربران فرانسوی در توئیتر تاکید کرده‌اند که در اعتراض به استعمار و آپارتاید اسرائیل که آن را جنایت علیه بشریت می دانند روز شنبه تظاهرات خواهند کرد.

برپایی تظاهرات اعتراضی در اروپا با توجه به حملات هوایی بی سابقه اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین و افزایش قابل توجه شهدا ومجروحان فلسطینی اهمیت دو چندان پیدا می کند. 

«اگنس کالامار» دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به تهدید بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به انجام حملات بیشتر علیه غزه، با یادآوری آمار شهدای آن، اظهار داشت: "بهای حملات را در درجه اول غیرنظامیان می‌پردازند."

اتحادیه اروپا در ابتدای درگیری های اخیر اسرائیل و فلسطینی ها در قدس شرقی در موضع گیری ظاهری روز شنبه با صدور بیانیه‌ای درگیری‌های اخیر در قدس شرقی به ویژه در مسجد الاقصی را غیر قابل قبول خواند و خواستار کاهش تنش‌ها شده و با اخراج فلسطینی ها از محله شیح جراح به مخالفت برخاست.

اما اکنون این اتحادیه پرده از ماهیت واقعی مواضع جانبدارانه خود به نفع تل آویو برداشته و صراحتا حملات موشکی گروههای جهادی فلسطین که صرفا در راستای دفاع از فلسطینی ها آن هم در جنگی نابرابر در برابر رژیم سراپا مسلح اسرائیل صورت می گیرد محکوم کرده است.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با «گابی اشکنازی» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی بر حمایت از این رژیم جنایتکار تأکید کرد. بورل پنجشنبه شب در توئیتی با اشاره به این تماس نوشت: "بر حمایت اتحادیه اروپا از امنیت اسرائیل تأکید و حملات راکتی کور حماس را محکوم کردم."

 بدین ترتیب دولتهای اروپایی و اتحادیه اروپا نشان داده اند که همانند آمریکا که همواره و به صورت آشکار موضع حمایت بی قیدو شرط از اسرائیل را اتحاذ کرده است، در مواردی که تقابل رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها وارد مرحله ای حساس و سرنوشت ساز می شود، با کنار گذاشتن مواضع قبلی خود، به حمایت کامل از تل آویو برخاسته و در این راستا همانند اقدامی که دولت های فرانسه و آلمان صورت داده اند، حتی برپایی تظاهرات اعتراضی علیه اسرائیل را در این کشورها ممنوع اعلام کرده اند.

برآشفتگی اروپایی ها از پاسخ کوبنده مقاومت فلسطین به حملات رژیم صهیونیستی در حالی است که چندین دهه جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها هرگز موجب موضع گیری جدی کشورهای غربی مدعی حقوق بشر نشده ، اما برهم خوردن امنیت و آرامش صهیونیست ها به دنبال شلیک راکت های فلسطینی اینگونه اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اروپایی را به واکنش وا داشته است.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117