به دنبال انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن موعد امضای پیش نویس پیشنهادی ترسیم مرزهای دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی گفت که یائیر لاپید نخست وزیر موقت این رژیم در این پرونده تسلیم دبیرکل حزب الله لبنان شد.

میدان گازی "کاریش" در خط مرزی شماره ۲۹ قرار دارد که مذاکره کنندگان لبنانی، آن را جزو آب‌های سرزمینی این کشور می‌دانند.اخیرا شرکتی به نام انرژین که گفته می شود یونانی است، مجوز اکتشاف گاز در میدان کاریش را از تل‌آویو گرفته است؛ در این چارچوب رژیم صهیونیستی از ورود یک کشتی حفاری به این میدان به منظور آماده سازی برای شروع اکتشاف اولین چاه گاز در آن خبر داد. این اقدام با مخالفت مقامات لبنانی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر یائیر لاپید نخست وزیر موقت این رژیم درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی نوشت: لاپید به شکل خجالت‌آوری تسلیم سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان  شده و بدون بررسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) منبع عظیمی از گاز را دو دستی تقدیم حزب‌الله لبنان کرده است.

این انتقادات نتانیاهو پس از آن مطرح شد که یائیر لاپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی در اظهاراتی اعلام کرد: لبنان و رژیم صهیونیستی در چارچوب مذاکرات غیرمستقیم طی تعطیلات آخر هفته میلادی بر سر پیشنهاد آموس هوکشتاین، میانجی آمریکایی درخصوص پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان توافق کردند.

به دنبال تحولات دو روز اخیر در زمینه پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی و سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در این باره رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز نوشتند، نصرالله در نبرد آگاهی و هوش در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی پیروز شد.

سید حسن نصرالله شنبه شب در سخنانی تأکید کرد، ما در برابر یک هفته سرنوشت ساز در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی قرار داریم و اگر در پرونده ترسیم مرزها به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم، به دلیل وحدت، همکاری و همبستگی ملی مردم لبنان خواهد بود.

پیش از این شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، کادر مذاکره کننده رژیم اشغالگر در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان این رژیم و لبنان طی روزهای آتی توافق پیشنهادی را امضا خواهد کرد.

116