ایروان- ایران‌پرس: همایش بین‌المللی ایرانشناسان و فارسی‌زبانان با حضور بیش از چهل کشور در دانشگاه اسلاونی در ایروان، پایتخت ارمنستان، برگزار شده است.  

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، ایران‌شناسان و فارسی زبانان دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی بیش از چهل کشور جهان و ایران در همایش بین‌المللی ایرانشناسان و فارسی‌زبانان در پایتخت ارمنستان حضور دارند.

سخنرانی اساتید زبان و ادبیات فارسی

سخنرانان در روز نخست این همایش بر گسترش زبان فارسی در بین دانشجویان و علاقه‌مندان به این زبان ارزشمند با هدف توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی بین کشورها تاکید کردند.

سخنرانان تصریح کردند، فراگیری زبان‌فارسی در بین ملت‌ها به‌ویژه در بین نخبگان و اندیشمندان سبب همگرایی هرچه بیشتر ملت‌های دوستدار زبان فارسی می‌شود.

ارتقای دانش زبان‌فارسی و تبادل تجربه ایران‌شناسان و فارسی‌زبانان هدف اصلی همایش بین‌المللی ایرانشناسان و فارسی‌زبانان در ارمنستان اعلام شده است. این همایش عصر سه‌شنبه آغاز به‌‌کار کرد و به‌مدت سه روز ادامه دارد.   

محل برگزاری همایش

محققان زبان‌‎فارسی، پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سراسر جهان با شرکت در کمیته‌های مختلف همایش بین‌المللی ایرانشناسان و فارسی‌زبانان در ارمنستان درباره راه‌های توسعه زبان‌فارسی و فرهنگ و ادب فارسی در بین ملت‌های مختلف می‌پردازند.

حضور فارسی‌زبانان در همایش ایروان

شماری از شرکت‌کنندگان در این همایش در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس،  خواهان فراهم شدن امکان سفر محققان و دانشجویان به مهد زبان و ادب فارسی، یعنی شهرهای مختلف ایران و همچنین گفت وگو با شاعران و استادان زبان و ادب فارسی در مراکز علمی ایران شدند.

رئیس دانشگاه شرق شناسی اسلاونی در ایروان

«گارنیک اساتریان» Garnik Asatryan رئیس دانشگاه شرق شناسی اسلاونی در ایروان و «هریپسیم  توروسیان» Hripsime Torosyan مدرس زبان فارسی در دانشگاه ارمنی- روسی در انستیتو شرق‌شناسی ارمنستان با خبرگزاری ایران‌پرس گفت‌وگو و اهمیت برگزاری همایش بین‌المللی ایرانشناسان و فارسی‌زبانان را در ارمنستان تشریح کردند.

بیشتر بخوانید:

دانشگاه «سالامانکا» اسپانیا، میزبان کنفرانس ادبیات کلاسیک فارسی

المپیاد زبان‌فارسی در قزاقستان؛ قزاق‌ها عاشق زبان‌فارسی‌اند

سخنرانی اساتید زبان و ادبیات فارسی
محل برگزاری همایش
حضور فارسی‌زبانان در همایش ایروان