ارومیه- ایران پرس: احمد وحیدی، وزیر کشور با اشاره به روابط دیرین و تاریخی دو کشور ایران و عراق گفت: روابط ایران و عراق در بهترین شرایط خود قرار دارد و روابط و پیوند بین دو ملت ناگسستنی است.

نخستین نشست استانداران مرزی جمهوری اسلامی ایران و منطقه کردستان عراق با حضور «احمد وحیدی» وزیر کشور ایران، «نصرالله رشنودی» سرکنسول ایران در اربیل، «محمد رضوانی فر» رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، استانداران آذربایجان‌ غربی، کردستان و کرمانشاه از ایران و استانداران اربیل، دهوک و سلیمانیه عراق امروز پنجشنبه در ارومیه آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

گسترش روابط تجاری و تسهیل در واردات و صادرات کالا و همچنین افزایش مبادلات تجاری، گسترش بازارچه های مرزی و تعمیق روابط مختلف از جمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی از اهداف برگزاری این نشست است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، احمد وحیدی در این نشست، پیام نشست استانداران ایران و منطقه کردستان عراق را شکست حربه های دشمنان در ایجاد گسست بین مردم ایران و عراق دانست و گفت: دشمنان ما از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا این برادری و همکاری را بین ایران و عراق نمی‌خواهند اما امروز به رغم این خواسته آنان، مردم ۲ کشور با هم هستند.

وحیدی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی در حوزه اقتصادی بین ۲ طرف وجود دارد، افزود: می‌توانیم با پول‌های ملی تبادل داشته باشیم و روابط بانکی را به صورت مناسبی راه اندازی کنیم.

وزیر کشور با اشاره به قاچاق سلاح در منطقه گفت: مرزهای ایران و عراق مرز دوستی ‌و محبت است و روابط ما فراتر از همسایگی است.

وحیدی با قدردانی از همراهی منطقه کردستان عراق در ایام اربعین یادآور شد: حضور پرشور مردم منطقه در پذیرایی از زوار حسینی در سال گذشته بسیار قابل توجه بود؛ اربعین یک‌ کارنامه جدیدی آفرید که در اربعین پیش رو هم از این ظرفیت بزرگ، استفاده کنیم. / 114