ایران پرس: انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا درحالی به دور دوم کشیده شده است که بر اساس نتایج اولیه، «گوستاوو پترو» نامزد چپگراها، با اختلاف آرا، پیشتاز دور اول انتخابات است. در دور دوم انتخابات که قرار است 19 ژوئن برگزار شد، «گوستاوو پترو» با «رودولفو هرناندز» نامزد مستقل رقابت خواهد کرد.

پترو پس از اعلام نتایج، در جمع حامیانش در بوگوتا گفت: آنچه امروز شکی در آن وجود ندارد، تغییرات است. اکنون مسئله این است که ما چه اقداماتی برای کلمبیا انجام می دهیم و جامعه این کشور برای خود چه می خواهد.

کلمبیایی‌ها درانتخاباتی تاریخ ساز روز 29 مه پای صندوق‌های رای رفتند تا از میان شش نامزد، رئیس‌ جمهوری آینده کشور خود را انتخاب کنند. اما در واقع، رقابت اصلی در این انتخابات میان «رودولفو هرناندز» شهردار سابق شهر «بوکارامانگا»، «گوستاوو پترو»، شورشی سابق و«فدریکو گوتیِرِز» شهردار سابق شهر «مدلین» بود.

در این انتخابات همه نامزدهای انتخاباتی کلمبیا به دلیل افزایش نابرابری های اجتماعی، تورم و مشکلات ناشی از خشونت در کلمبیا وهمچنین، نارضایتی مردم از وضعیت موجود، وعده تغییر وافزایش رفاه و بهبود شرایط اقتصادی را داده‌‌ بودند. اما «گوستاوو پترو» که خود پیشتر عضو گروه شبه‌ نظامی «ام-۱۹» بوده، با وعده پرداخت یارانه، تامین دانشگاه رایگان و مبارزه با نابرابری ها، توجه عمومی بسیاری را به خود جلب کرده است. پترو وعده داده است که نظام اقتصادی کلمبیا را به کلی متحول کند و کشور را به سوی صنعت و کشاورزی داخلی سوق دهد. 

در مقابل هرناندز نیز که در دور دوم رقیب پترو خواهد بود تا پیش از این چندان چهره شناخته شده‌ ای نبود. هرناندز خود را مخالف فساد اقتصادی معرفی کرده وعده داده است که برای رسیدن به اهداف خود، در کشور وضعیت اضطراری اعلام خواهد کرد.

به هر حال قراراست دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا روز 19 ژوئن برگزار شود، انتخاباتی که در صورت پیروزی پترو می تواند آغازگر یک دوره تاریخی و عصری جدید در تاریخ  و حیات سیاسی این کشور باشد. کلمببیا همیشه تحت کنترل محافظه‌ کارها و میانه‌ روها بوده و جریان چپ در این کشور در حاشیه بوده است.

«الیزابت اونگار» تحلیل‌گر سیاسی کلمبیا، در ارتباط با اهمیت این انتخابات می گوید: آدم همیشه می‌گوید این مهم‌ ترین انتخابات تاریخ است، اما این دفعه من صادقانه باور دارم که بسیاری چیزها بر اساس این انتخابات تعریف خواهند شد.

اگرچه بسیاری پیروزی پترو را در انتخابات دور دوم قطعی می دانند اما تردید هایی نیز در این زمینه وجود دارد زیرا اکنون هرنادز از حمایت  گوتیِرِز نامزد سوم و شهردار سابق شهر مدلین برخوردار است. برخی نظرسنجی ها حاکی است که هرناندز در دور دوم انتخابات تنها چند امتیاز از پترو جلو خواهد افتاد.

با این حال اگر پترو بتواند پیروز شود نخستین رئیس‌جمهوری چپ‌گرای تاریخ کلمبیا خواهد بود و به سال‌ها غلبه احزاب نزدیک به طبقه سیاسی-اجتماعی حاکم پایان می‌دهد. این موضوع  نه تنها می تواند جغرافیای سیاسی در آمریکای لاتین را تغییر دهد بلکه سیاست های خصمانه واشنگتن در آمریکای لاتین و تلاش این کشور برای سرنگونی دولت های چپگرای این منطقه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. زیرا کلمبیا جایگاهی مرکزی برای سیاست ایالات متحده در منطقه آمریکای لاتین دارد. 

رییس جمهوری آینده کلمبیا علاوه بر چالش‌های اقتصادی با مسائل امنیتی و فسادهای پیچیده‌ای مواجه خواهد بود، در حال حاضر رسیدگی به معضل فقر، خشونت و پایان دادن به وضعیت فعلی حاکم بر این کشور خواسته اصلی مردم است؛ چنان که «کریستین ریانو» شهروند کلمبیایی  در این رابطه می گوید: مردم نشان داده اند که از شرایط تکراری خسته و خواهان اعمال تغییرات هستند.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

116