سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اقدامات تحریمی و دست درازی آمریکا به دارایی‌های سایر کشورها از جمله ایران و روسیه، واشنگتن را «راهزن اقتصادی شماره یک» در جهان توصیف کرد.

در پی حمله روسیه علیه اوکراین، کشورهای غربی تحریم‌های شدیدی را علیه روسیه اعمال کردند که باعث شد این کشور با پشت سر گذاشتن ایران و کره شمالی بزرگترین کشور تحت تحریم جهان شود.

پایگاه خبری «بلومبرگ» اواسط اسفند خبر داد آمریکا و متحدانش با اعمال ۲۷۷۸ تحریم جدید علیه روسیه، باعث رسیدن آن به صدر کشورهای تحریم‌ شده در جهان قرار گرفت.

روسیه اعلام تحریم‌ها را مثابه «اعلان جنگ» علیه خود خوانده و با انجام برخی اقدامات متقابل در صدد پاسخ دادن به این تحریم‌ها برآمده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «هوا چونینگ» در توییتی، آمریکا را راهزن اقتصادی شماره یک جهان خواند.

وی با اشاره به سیاست‌های پولی و دست‌درازی‌های آمریکا نوشت: برداشتن کلاه جهان با تسهیل کمی (QE) عظیم، مسدود کردن ذخایر تبادل ارزی (فارکس) ایران، تصرف دارایی‌های افغانستان، مسدود کردن ۳۰۰ میلیارد دلار از ذخایر طلا و تبادلات ارزی روسیه و دارایی‌های خارجی نهادها و افراد این کشور. مطمئناً این‌ها برای تبدیل شدن ایالات متحده به راهزن اقتصادی شماره یک در جهان کافی است.

پیش‌تر، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه هم غربی‌ها را «راهزن» خطاب کرد و گفت آن‌ها نمی‌توانند مسکو را منزوی کنند. / 114

بیشتر بخوانید:

آوارگی نزدیک به ۵ میلیون اوکراینی

اقتصاد قاره سبز در پی جنگ اوکراین دیگر به وضعیت عادی باز نمی گردد

پوتین: جنگ با اوکراین اجتناب‌ناپذیر بود/ تمامی اهداف روسیه در اوکراین عملی خواهد شد