دبیرکل سازمان ملل متحد جنگ در اوکراین را کابوسی بشردوستانه خواند و گفت وضعیت در این کشور وخیم‌تر می‌شود.

10 ماه از جنگ اوکراین می‌گذرد و تعارض منافع آمریکا و کشورهای اروپایی با روسیه سبب شد چشم اندازی در خصوص پایان این جنگ دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در کنفرانس بین المللی اوکراین گفت جنگ در اوکراین یک کابوس بشردوستانه بی‌امان است و با گذشت روزها و کاهش دما، وضعیت در این کشور وخیم تر می شود.

گوترش با بیان اینکه غیرنظامیان اوکراینی در فصل زمستان بهای سنگینی می پردازند، افزود این شرایط به ویژه برای افرادی که در خط مقدم درگیری ها در اوکراین زندگی می کنند وخیم تر است و آنها از گرما، آب و خدمات ضروری محروم هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به آسیب دیدن سیستم انتقال برق اوکراین، گفت ۱۰ میلیون مصرف کننده از جمله خانواده ها، مشاغل، بیمارستان ها و مدارس در اوکراین بدون برق هستند ودسترسی میلیون ها نفر به آب و گرما قطع شده است.

گوترش با بیان اینکه بازسازی خانه ها، معیشت و زیرساخت های حیاتی سال ها طول می کشد، اظهار کرد: جبران ویرانی گسترده در سراسر اوکراین نیازمند حمایت قوی جامعه بین‌المللی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی در خصوص بحران اوکراین ابراز نگرانی کرد که تاکنون واکنش و اقدام جدی درباره بحران 8 ساله یمن نداشته است. این در حالی است که یمن در اثر جنگ عربستان علیه این کشور با بزرگ‌ترین فاجعه انسانی قرن جدید مواجه است. / 114

بیشتر بخوانید:

زلنسکی: خسارت‌های جدیدی به زیرساخت‌های انرژی اوکراین وارد شد