با رأی پارلمان اسپانیا، «پدرو سانچز» برای چهار سال دیگر به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «پدرو سانچز» با رأی ۱۷۹ نماینده پارلمان اسپانیا توانست بار دیگر به عنوان نخست وزیر این کشور بر مسند قدرت باقی بماند.

 سانچز ۵۱ ساله، در این رای گیری از حمایت دو حزب جدایی طلب کاتالونیا برخوردار بود.

دولت موقت اسپانیا روز پنجشنبه گذشته به توافقی با حزب جدایی‌طلب «خونتس» در کاتالونیا دست یافت تا بتواند دولت جدید را تشکیل دهد. یکی از مفاد اصلی این توافق عفو کسانی است که در سال ۲۰۱۷ برای جدایی کاتالان از اسپانیا تلاش کردند.

این توافق موجب نارضایتی گسترده در میان مخالفان محافظه‌کار سانجز شد. آنها سانچز را متهم کردند که حاکمیت قانون را قربانی خواسته‌های سیاسی خود کرده است.

در همین رابطه ده‌ها هزار نفر از مردم اسپانیا روز یکشنبه (22 آبان) علیه طرح سانچز برای عفو مقامات جدایی‌طلب ایالت کاتالونیا تظاهرات کردند.

 پلیس و نیروهای امنیتی اسپانیا با تظاهرکنندگان خشمگین و معترض به حزب حاکم، به شدت برخورد کردند.

کاتالونیا که براساس آمارهای موجود، ۲۵ درصد صادرات اسپانیا را در اختیار داشته و بیشترین گردشگران وارد شده به این کشور را جذب می‌کند، همواره به سهم خود از بودجه کل که کمتر از سهم دولت مرکزی از مالیات این منطقه است، اعتراض دارد و تا پیش از گسترش صداهای استقلال‌طلبانه، خواهان استقلال بیشتر در امور مالی بود و در سال ۲۰۰۶ میزان بیشتری از خودمختاری را از مادرید دریافت کرد.

اما پس از اعلام استقلال سال ۲۰۱۷، «ماریانا راخوی» نخست وزیر وقت اسپانیا  با برکناری رئیس دولت محلی و رئیس پلیس کاتالونیا، زمینه‌های لغو خودمختاری و اعمال حاکمیت مستقیم بر این منطقه را فراهم آورد.

در مجموع ۱۵۰ تن از مسوولان محلی کاتالونیا از مقام خود عزل شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند و پس از آن انتخابات زودهنگام در این منطقه برگزار شد.

117