تهران-ایران پرس: امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امروز رونمایی از موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4 با پیامی برای دوستان و دشمنان صورت گرفت. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: پیام وزارت دفاع برای دشمنان این است که دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی همواره در دستور کار ماست و دشمن نمی توانند جوانان ما را از مسیر پیشرفت و رشد و تعالی باز دارند.

 وی افزود: و اما پیام این اقدام برای دوستان ما نیز کمک به صلح و ثبات در منطقه و حمایت همه جانبه از دوستانمان و کشورهایی است که در مسیر مبارزه با نظام سلطه قرار دارند و مواضع آنها مواضع آگاهانه و صلح طلبانه می باشد.

امیر محمدرضا آشتیانی تاکید کرد که این موشک ثمره تلاش چندین ساله و شبانه‌روزی دانشمندان ایرانی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ایران است که از ویژگی‌های بارز این موشک، رادارگریزی و عبور از پدافند هوایی دشمن به جهت سطح مقطع کم راداری است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران خاطرنشان کرد: رونمایی‌ها از دستاوردهای دفاعی ایران در حوزه های مختلف در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4 یکی از پیشرفته ترین موشک های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که برد آن 2000 کیلومتر بوده و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار  با وزن  1500 کیلوگرم می باشد.

این موشک برای ایجاد قابلیت های تاکتیکی، به یکی از پیشرفته ترین موتورهای سوخت مایع تجهیز گردیده و به نحوی طراحی شده است و موتور در مخزن سوخت قرار گرفته که این امر باعث کاهش طول موشک به حدود 13 متر شده است.

116