اردیبهشت 22, 1398 13:38 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • پیروزی حزب حاکم در انتخابات آفریقای جنوبی/ تحلیل

پارس تودی- با پایان شمارش آرا انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی، حزب حاکم "کنگره ملی آفریقا" (ANC) توانست بار دیگر اکثریت را در پارلمان این کشور به دست آورد.

بدین ترتیب حزب کنگره ملی آفریقا با کسب حدود 58 درصد برای پنج سال آینده قدرت را در این کشور در دست خواهد داشت.

در این انتخابات حزب اپوزیسیون اصلی موسوم به "حزب ائتلاف دموکراتیک" ۲۰/۷۰ درصد آرا و حزب مخالف "مبارزان آزادی اقتصادی" ۱۰/۶۳ درصد آرا را کسب کردند.

این ششمین انتخابات پس از پایان رژیم آپارتاید در سال 1994 بود و در حالی برگزار شد که از سال 2004 جایگاه حزب حاکم در این کشور تضعیف شده است.

براساس قانون آفریقای جنوبی، حزبی که بیشترین تعداد کرسی را در انتخابات پارلمانی به دست آورد رییس جمهور آتی را تعیین خواهد کرد.

اما عملکرد حزب حاکم طی سال های اخیر سبب شده تا پیروزی این حزب در این دوره نیز با تردیدهای جدی رو به رو شود؛ به طوری که برخی احزاب اعلام کرده اند، نتیجه انتخابات را نمی پذیرند.

چالش های اقتصادی حزب حاکم آفریقای جنوبی

اگر چه بار دیگر حزب حاکم کنگره ملی آفریقا توانست اکثریت را در انتخابات پارلمانی این کشور از آن خود کند، اما این حزب با کاهش محبوبیت و چالش ها و انتقادات بسیاری رو به رو است.

فساد، رشد اقتصادی ضعیف، نرخ بیکاری بالا و بحران انرژی از مهمترین چالش های کنونی این کشور هستند. احزاب مخالف ریشه بسیاری از مشکلات کنونی را درعملکرد نادرست حزب حاکم به ویژه فساد گسترده در این کشور می دانند. این مسائل سبب کاهش بیش از پیش محبوبیت حزب حاکم در این کشور شده است.

"امموسی میامانه" (Umm Musa Amanah) رهبر حزب ائتلاف دموکراتیک در این باره گفت: "بیشترین نگرانی و تاسف به این دلیل است که منتخبان ملت که قرار بود جامعه را هدایت کنند اکنون سهم فقرا را می دزدند و به غارت می برند."

شرایط کنونی وافزایش نارضایتی های عمومی در آفریقای جنوبی و همچنین ناکارآمدی دولت در حل مسایل و نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی سبب فراهم شدن شرایط برای افزایش فعالیت دیگر احزاب به ویژه جنبش های افراطی در این کشور شده است.

حزب "ائتلاف دموکراتیک" و حزب "مبارزان آزادی اقتصادی"، اکنون صاحب نفوذ و قدرت هستند و در این انتخابات نیز با شعارهای ضد سرمایه داری و ضد سفید پوستان شرکت داشتند. آنها ضمن رد کارایی حزب حاکم در حل مسائل اقتصادی و اجتماعی در تلاش برای افزایش سهم خود در قدرت هستند.

در این شرایط حزب حاکم روزهای دشواری را پیش رو دارد.

"سیریل رامافوزا" Ramaphosa رئیس جمهوری کنونی و نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری، انجام تغییرات بنیادین در حزب کنگره ملی آفریقا و مبارزه گسترده با فساد را وعده داده است.

رامافوزا که از دستیاران سابق "نلسون ماندلا" است و پس از "جاکوب زوما" به قدرت رسیده است، همچنین از حقوق و رفع نیازهای اساسی و برنامه های رفاهی شهروندان آفریقای جنوبی سخن گفته است.

"پیتر لوئی میبورگ" نویسنده کتاب "گانگستر دولتی" در این زمینه گفت: "سیستم قضایی و دادگاه ها باید به جنبش ضد فساد ادامه دهند، مقامات عالیرتبه دولت باید در برابر عدالت قرار گرفته و پاسخگوی اقدامات شان باشند."

پیروزی شکننده حزب حاکم بار دیگر هشداری جدی برای مقامات آفریقای جنوبی است. به نظر می رسد با توجه به فعالیت ها و اقدامات احزاب مخالف و نارضایتی های عمومی، سیریل رامافوزا راه دشوار و زمان کمی را برای تحقق وعده هایش در پیش دارد.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

116

بیشتر بخوانید:

حزب "کنگره ملی آفریقا" پیروز انتخابات سراسری در آفریقای جنوبی

برگزاری انتخابات سراسری در آفریقای جنوبی

لوپوئن: انتخابات سرنوشت ساز آفریقای جنوبی

کلیدواژه

کامنت